Ana Sayfa Sağlık Apandisit nedir görevleri nelerdir?

Apandisit nedir görevleri nelerdir?

492
0

Apandisit nedir görevleri nelerdir?

Apandisim patladı, iltihap kapmış gibi rahatsızlıkları ile tanıdığımız apandisin ne olduğunu görevleri ve nerede bulunduğu hakkında kısaca bilgi verelim.

Kalın bağırsak da bağlı olarak bulunan apandisit bu bağırsağın uzvu olan kör bağırsağa birleşiktir. Boyutu genellikle 8 santimetre ile 12 santimetre arasında değişiklik gösterebilir. Apandisit vücudumuzun sağ kısmında bulunmaktadır.

Apandisitin insanlarda bebeklik döneminden başlayarak gençlik dönemi ve orta yaşa geldikçe işlevini yavaş yavaş sona erer. Bebeklerde ve çocuklarda apandisit bağırsaklar gibi sindirme görevi görmez onun yerine vücudun savunma sistemine yardımcı olur. Apandis kalın bağırsaktaki vücudumuza zarar verebilecek virüslerin temizlenmesini sağlar.

Etrafınızda apandisi patladı gibi rahatsızlık geçiren bireylere rastlamışsınızdır. Apandis patlaması sonucunda diğer organlara iltihap bulaştırabilir ve hatta tıbbı müdahale edilmezse ölümle bile sonuçlanmaktadır. Apandis rahatsızlığı olan kişi doktora başvurarak ameliyatla apandisitini aldırabilir bu da gösteriyor ki apandisit insan yaşamı için hayati bir organ değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz