Ana sayfa Sağlık 09.12.2015 Makyaj İle Uyumayın!

09.12.2015 Makyaj İle Uyumayın!

276
0

Makyaj İle Uyumayın!

Uyuduğumuz zaman cildimizin yaptığı en önemli iş kendisini yenilemesidir. Makyajlı özellikle de yüzümüzde fondöten varken yattığımız zaman cildimiz kendisini yenileyemez ve cilt zarar görür. Bundan dolayı cildimizin sağlığı için bazen bizim için zor olsa da kesinlikle yatağa makyajla girmemelidir. Makyajımızı silmeden uyuduğumuz zaman;

  • Makyaj malzemelerinde kapatıcı gibi bir etken maddenin varlığı söz konusu olduğundan cilt gözenekleri hava alamaz ve bu durum ciltte sivilcelerin oluşmasına neden olur.
  • Makyajdan dolayı ciltte bulunan katkı maddeleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Cildinizin yaşlanmasına neden olurlar. Cilt gündüzleri oluşan olumsuz durumları düzeltmek için geceleri çalışır. Eğer ciltte gece makyaj olursa bu onarım gerçekleşmez. Bu da cildinizde zamanından önce kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur.
  • Makyaj ile uyumak gözlerinizde birtakım alerjik belirtilere neden olabilir. Sabahları kırmızı gözler ile kalkmak istemiyorsanız gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı güzel bir şekilde temizlemeniz gerekir.
  • Dudaklarımızda kalan rujlar kuruluğa ve çatlaklara neden olacaktır. Bundan dolayı yatmadan önce rujunuzu temizledikten sonra dudaklarınıza nemlendirici sürmeyi sakın unutmayın.
  • Kirpiklerinizin tahriş olmasını ve dökülmesini istemiyorsanız lütfen makyajınızı temizleyin.
  • Büyüme ve yenilenme hormonu gece salgılandığı için hücrenin yenilenmesi için cildin hava alması gerekir. Cilt gözenekleri açık olursa cildin yenilenmesi tamamlanır. Sağlıklı bir cilt için bu elzemdir.
  • Gün boyunca cildinizde kalan fondöteni gece yatmadan önce temizlemediğiniz zaman cildinizin gözenekleri tıkanır. Tıkanan gözenekler yüzünden kırışıklıklarda artmalar meydana gelir. Cilt, zaman içinde esnekliğini kaybeder ve çabuk yaşlanır.
  • Yüzünüze sürdüğünüz allık ve farlarda temizlenmesi gereken diğer makyaj malzemeleridir. Far, kaldığı zaman bu göz üzerinde dağılır ve gözlerde arpacık ve diğer hastalıkların oluşumuna neden olur. Far malzemeleri mikrop içerdikleri için bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Makyajınızı yüzünüzden temizlediğiniz zaman tonik sürmelisiniz. Toniğin en büyük faydası cilt gözeneklerini açmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here