Ana Sayfa Sağlık KOAH

KOAH

409
0

KOAH

Geri dönüşümsüz ve ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile oluşum gösteren bir hastalıktır. KOAH zararlı madde ve gazların uzun süreli solunması sonucu akciğerlerde oluşan anormal tepkidir. KOAH yani Kronik(uzun süren) Obstrüktif( tıkayıcı) Akciğer hastalığının kısaltılmış halidir. Oldukça tehlikeli olup dünya genelinde ciddi bir ölüm yüzdesine sahiptir.KOAH sebebiyle her yıl yaklaşık 2,5 milyon kişi yaşamını yitirmektedir. KOAH bulaşıcı bir hastalık değildir. 3 tür KOAH bulunmaktadır. Bunlar A tipi (Amfizem) , B tipi (Bronşit) , C tipi (karışık). Astım ve KOAH birbiribe benzer ancak aynı değildir.

KOAH hastalığının temel sebebi aktif sigara kullanımıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla risk altındadır. Sigara bırakma durumunda solunum fonksiyon testlerinde yıllık kayıp hızı, içmeye devam edenlere göre büyük derece azalma söz konusudur. Sigarayı bırakma yaşı ne kadar erken olursa solunum fonksiyonlarında bozulma doğru orantılı olarak azalacaktır. Günümüzde sigara içenlerin yaklaşık olarak % 15-20 KOAH geliştiği bilinmektedir. Ayrıca çocukların yanında sigara içmek onları pasif içici durumuna düşürdüğü için gelecekte sorun yaşamalarını olası hale getirecektir.

Hijyenik şartların yeterli olmadığı evlerde ve bölgelerde yaşayan insanlarda KOAH gelişme oranı yüksektir.

Bununla beraber havalandırma sistemi kötü, korunma önlemlerinin uygulanmadığı dumanlı ve tozlu iş yerlerinde çalışan kişilerde KOAH gelişimi için normal bireylere göre daha yüksek risk mevcuttur. Ayrıca uzun yıllar devam eden astım bronşit , yeterli C vitamini alınmaması , genetik bozukluklar , akciğerde hasar  ve solunum yolu enfeksiyonları da KOAH gelişimi için risk niteliğindedir. KOAH belirtileri :

Öksürük nöbetleri ve şiddetli nefes darlığı

Balgam çıkarma

El ve ayaklarda morarma

Kılcal damarlarda yırtılma sonucu kan tükürme

Kanın oksijen doymuşluğunda azalma

Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme

Göğüste tıkanma, kalp yetmezliği ve kalp büyümesi

Hırıltılı solunum gibi belirtileri vardır.

KOAH hastaları için tedavi yaşam şartlarını yükseltmek amacıyla yapılır. Tedaviyle solunum sıkıntıları giderilir ve hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır. Ağız yoluyla alınan ilaçlarla ve oksijen tüpü yardımıyla tedavi uygulanır. İlaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda hasta hastaneye yatırılmalıdır.Sigara kullanmayı bırakmak veya pasif içici durumundan kurtulmak KOAH için ilk kuraldır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz