Ana Sayfa Sağlık Kalp Krizi

Kalp Krizi

424
0
Kalpte bulunan koroner arterlerde gerçekleşen bir bozukluk sonrasında (genelde koroner arterlerde bulunan tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünde  beslenme yetersizliği ve oksijensizlik) oluşan yetersizlik durumu sonucunda şiddetli göğüs ağrısı ile meydana gelen ve genellikle ölüm ile sonuçlanması olası olan patolojik duruma kalp krizi denir. Dünyada ölüm sebepleri arasında 1. sıradadır.
 

Nedenleri

Kalbimiz, insanlarda dinlenme esnasında dakikada 60-90 defa tüm vücuda kan pompalamaya yarayan güçlü bir pompadır. Tüm vücuttaki kan ihtiyacını karşılamasının yanı sıra kendisini de beslemek amacıyla kan kullanması gerekmektedir. Kalbimizin kendini besleyen damarlarında oluşan dolaşım bozukluğu sonucunda koroner yetersizlik oluşur. Koroner yetersizlikler, koroner damarlardaki darlıkların oluşturduğu tipe, dereceye ve yere göre değişkenlik göstermektedir. Bazıları anjina seviyesinde seyrederken bazıları da krize dönüşebilmektedir.

Genellikle fiziksel aktiviteler esnasında ortaya çıkan ve dinlenme sonucu iyileşen göğüs ağrıları  ilk uyarılar arasında yer alır. Eforlu EKG aracılığı ile kalp damarlarının fonksiyonelliği değerlendirilebilmektedir. Anjinasız kalp krizleri de sık sık görülmektedir. Kalp damarları aniden tıkanırsa kalp krizi ortaya çıkar.

Kalbi ya da beyni besleyen damarlar; kan yağları, diğer yağlar, kalsiyum ve kanda bulunan bazı maddelerin birleşimi sonucu oluşturdukları plaklar yüzünden daralabilmektedir. Kalp krizi, bu gibi daralmaların zaman içerisinde tam  tıkanıklığa dönüşmesi sonucu oluşabilir.

Aynı zamanda, koroner damarlar dışında farklı damarlarda meydana gelebilecek plaklardaki kırılmalar sonucunda kana karışan parçalarda pıhtı oluşturması sonucu kalp damarlarını tıkayabilmektedir.

Belirtileri

Bazı belirtiler tespit edildiğinde ve dikkat edilmesi sonucu hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bunların en başında gelenler;

*Göğüs kafesinde yeri tarif edilemeyen yayılmış ağrı ve baskılar, sıkışma hissi, ağırlık, huzursuzluk  ve ölüm hissi. Bu ağrıya ön göğüs ağrısı denmektedir 

*Çeneye, boyun bölgesine, sol kola ve omuza yayılan ani ağrılar 

*Ani gelen çarpıntı 

*Baş dönmesi, baygınlık hissi, bayılma ve bulantı, soğuk terleme ile birlikte gelen göğüs kafesi şikayeti, 

*Nefes daralması

 

Tedavisi

 

Kalp krizi tedavisinde genellikle hastaya stent takılır. Anjiyo ile kalbe giden damarların açılması ile bu işlem gerçekleşir. Aslında hastanın durumuna bağlı olarak tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Kimilerinde açık kalp ameliyatı yapılırken kimilerinde sadece yediklerine dikkat edilmesi konusunda diyet listeleri verilmektedir. 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz