Ana sayfa Sağlık İlik Kanseri

İlik Kanseri

199
0
İlik kanseri yani bir diğer adı ile lösemi kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalmasnın bir sonucu olarak kendini gösteren bir kanser türüdür. Çok sayıda olgunlaşmamış ve malign hücrelerinin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Böylece kanın pıhtılaşmasını  sağlayan ve savunmada  görev yapan hücrelerin sayısı azalmaya başlar. Hastanın savunma mekanizmasında yavaşlamalar meydana gelir. Bir sonraki basamak ise kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığıdır. Çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. Lenf dokusunun en aktif olduğu dönemler arasında yani 3-5 yaşları arasında görülür. Ayrıca 50 yaş üstü hastalarda da görülme oranı yüksektir.
    Genel olarak ilik kanseri vücuttaki kan üretim sistemlerini etkileyen bir  kanser türüdür. Genelleştirilerek iki tür ilik kanseri mevcuttur denilebilir. Akut veya kronik olarak tümörün yayılım ve gelişim hızına göre ayrılırlar. İlik kanseri türlerinin hepsinde genel problem savunma mekanizmasında vücudu kontrol edemeyecek kadar çoğalmadır.
    İlik kanserinin belirtileri ; ciltte genel bir hissizlik , sık sık enfeksiyona yakalanma , kusma , halsizlik , burun ve diş eti kanamalarında artma , vücutta ufak hasarlarda oluşan morluklar , tat duyusunda azalma , ciddi böbrek şikayetleri , düşmeyen ateş ,karında şişlik , kol ve bacaklarda ağrı , lenf bezlerinde büyüme , iştahsızlık olarak sıralanabilir. Bu belirtilerinin hepsinin olmasına gerek yoktur. Bir kaç tanesi bile görüldüğünde acilen doktora başvurmak ve klinik araştırmalardan geçmek gerekmektedir.
  İlik kanseri tedavisi hastalığın tiplerine ve safhalarına göre değişiklik göstermektedir. Tedavi yaklaşık 1-2 yıl sürmektedir. Bununla beraber hastaların yaklaşık %16 sı tanı konulduktan hemen sonra gecikmeden dolayı hayatlarını kaybetmektedir. İlk aşamada hastalar ilaç tedavisiyle beraber kemoterapi seanslarına girilmektedir. Hastalarının tedavisi ardından yaklaşık %10 unda tamamen iyileşme %65 inde ise bir miktar iyileşme görülür. Bu tedavilerde hastalara kesin iyileşme garantisi verilmez ancak uzun yıllar hayatta kaldıkları görülmüştür. Hastalığın evresine göre yaşama oranı yükselmektedir. Erken tanı hayatınızı kurtarabilir veya uzatabilir.
    EVRE 1 : Kanser hücrelerinin çok azı vücuda yayılmıştır.
    EVRE 2 : Yayılma birinci evreye göre daha artmıştır.
    EVRE 3 : Çok sayıda kanser hücresi vücuda yayılmıştır. Kansızlık kemik hücrelerinin yıkımına bağlı olarak artmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here