Ana Sayfa Sağlık Ara Öğünlerin Zayıflamadaki Önemi

Ara Öğünlerin Zayıflamadaki Önemi

406
0

Ara Öğünlerin Zayıflamadaki Önemi

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler genellikle etkisiz diyet programları uygularlar ve başarısız olurlar. Çünkü bu programları yanlış bilgilerle oluştururlar. Bunların başında az yemek yemenin hızlı zayıflamaya yardımcı olacağı düşüncesi gelir. Oysa uzun süre aç kalmak bir sonraki öğünde özellikle daha yağlı ve kalorili yiyeceklerin aşırı tüketilmesiyle sonuçlanır. Bu nedenle diyet yapmadan önce mutlaka bir diyetisyene başvurulmalı ve sağlık bir program oluşturulmalıdır.

Zayıflamada en önemli nokta ara öğünlerin beslenme programına katılması ve alışkanlık haline getirilmesidir. Sağlıklı kabul edilen öğün sayısı 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğündür. Peki, ara öğünlerin zayıflamadaki rolü nedir? Ara öğünler metabolizma hızının düşmemesini sağlar. Sürekli çalışan metabolizma sayesinde yağ yakımı ve kalori kaybı mümkündür. Ayrıca kan şekerinin düşmesini engelleyen yine ara öğünlerdir. Bu nedenle diyebiliriz ki ara öğünlerin amacı kan şekerinin düşmesini önlemek ve sonraki öğünde daha az acıkmış olunacağı için yenilecek besin miktarını azaltmayı sağlamaktır. Öncelikle ara öğünlerde tüketilen suyun ana öğündeki iştah düzeyini etkilemediğini bilmek gerekir. Bu nedenle su tüketimi ana öğünden önce olmalıdır. Böylece midenin kapasitesi azalacak ve daha az besin alımı olacaktır. Ara öğünlerde protein içeren besinler tüketmek hem ana öğündeki iştahı azaltacak hem de fazla yemek yemeyi engelleyecektir. Bu nedenle ara öğünlerinizde yağsız tost, peynirli sandviç gibi besinleri tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde çorba içmek de bir sonraki öğünde daha az besin alınmasını sağlayacaktır. Özellikle içinde et olan çorbalar tokluk hissini artıracaktır. Ara öğünlerde kesinlikle atıştırma olarak sıklıkla tüketilen cips gibi yağlı ve zararlı yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca şeker alımı da dengeli olmalıdır. Ara öğünlerde 100-200 kalorilik bir besin alımı normal kabul edilmelidir. Bu ölçüde doğru tercihler yapmak gerekir. Ara öğünler ana öğünlerden sonra 2-3 saati geçmeyecek şekilde alınmalıdır. Metabolizma hızının artması için bu önemlidir.

Lifli besinlerin uzun süre tok tuttuğunu unutmayın. Ayrıca sindirime de iyi gelen bu besinler meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler olarak örneklendirilebilir ve oldukça sağlıklıdır.

Ara öğünde en çok tercih edilen seçenekler:

3 kuru kayısı, 2 parça ceviz

1 kutu az yağlı süt, 1 tane taze meyve

5 tane kuru erik, 10 tane badem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz