Ana Sayfa Sağlık İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl ve Kimlere Yapılır?

İğneli Epilasyon Nedir, Nasıl ve Kimlere Yapılır?

391
0

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte özellikle bayanların en çok şikayetçi oldukları şey olan vücuttaki kıllara da kesin bir çözüm olan epilasyon aletleri geliştirildi. Yalnızca kadınların değil erkekler de şikayetçi oldukları bölgeler için epilasyona başvuruyorlar. Bacak, koltuk altı, genital ve yüz bölgesi epilasyonun uygulanması uygun olan bölgelerdir. İğneli epilasyon hepimizin de bildiği gibi tüylerden sonsuza dek kurtulmanın yollarından biri ve en etkili olanıdır. Epilasyon aletinin ucunda bulunan ince iğne sayesinde kılların köküne kadar iletilen elektrik akımı ile kıl kökleri tamamen yakılır. Ardından uzman bir estetiysen tarafından kılın kökü cımbız ile bulunduğu yerden çıkartılarak orada bir daha kıl çıkmaması sağlanır. Bu işlem yapılırken kıl rahatlıkla çıkarılıyorsa epilasyon işlemi son derece başarılı olarak yapılmış demektir.

Epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikle cilt tipinizi öğrenin ve eğer kuru bir cilde sahipseniz epilasyon yaptırmaya başlamadan önce yapılacak olan bölgeye peeling uygulaması yapmanızda fayda olacaktır. Bu sayede hem epilasyon uygulaması sırasında daha az acı çekersiniz hem de epilasyon sonrası uygulanan bölgede kuruma ve kabuklanma oluşmaz. İğneli epilasyon yapılırken tek kullanımlık iğnelerin kullanılması hijyen açısından çok önemlidir. Eğer metale alerjiniz varsa altın veya gümüş iğnelerden kullanılmalıdır. Kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olmalarına dikkat edin çünkü bir başkasının teninde kullanılmış olan iğneler sizin cildinizde lekelerin ve cilt hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

İğneli epilasyon ve diğer epilasyonları hamile olan bayanların, kalp pili taşıyan kişilerin, epilepsi hastası olanların, vücudunda açık yarası olan kişilerde uygulanması sakıncalıdır. Yalnızca ameliyat olmuş olan kişilerin operasyondan sonra 3 ay geçmesi ile birlikte yapılmaya başlayabilirler. Kadınların regl dönemlerinden önceki birkaç günde vücut hassas olduğu için epilasyon yapılırken biraz daha fazla acı hissetmeleri çok doğaldır. İğneli epilasyonu göğsünüze, göbeğinize ve kaş bölgenize yapmanız çok sakıncalıdır. Bu bölgeler vücudun en hassas olan bölgeleri olduğu için epilasyon sonrası kalıcı olan kızarmalara ve lekelere yol açabilir.

İğneli epilasyonu lazer epilasyondan ayıran en büyük özelliği kılların köküne inerek yok etmesidir. Lazer epilasyon kılları azaltır ama köklerini yok etmez. Bu nedenle de işlem sonrası kalan tek tük tüyler için iğneli epilasyon ile devam edilmesi gerekir. Aslında lazer epilasyon yerine başlangıçta iğneli epilasyonun tercih edilmesi daha doğrudur. Bu sayede iki işlem yapmak zorunda kalmazsınız. İğneli epilasyonun ağrısının fazla olduğunu düşünmeyin sinek sokması gibi çok yoğun değil. Sadece yüz bölgesinde özellikle dudak üstünde biraz yoğun ağrı hissedebilirsiniz. Çünkü bu bölgeler çok hassastır. Bu nedenle de kişiler epilasyon yapmaya karar verdiklerinde öncelikleri lazer epilasyon oluyor. Lazer epilasyona göre geniş bölgelerde işlem süresi çok daha fazla oluyor. Çünkü kılların tek tek köklerine inip yakılıyor ve yerlerinden cımbız ile çıkartılıyorlar. Bu nedenle de işlemin bitmesi biraz zaman alıyor ve bu nedenle de insanlar tarafından tercih edilmeme sebebi oluyor.

İğneli epilasyonun ince cilt yapısı olan veya koyu ten rengine sahip olan kişilerde iz kalma ihtimali var. Tabi bu izlerin kalması gittiğiniz merkezdeki estetisyenin ne kadar uzman olduğuna da bağlıdır. İz veya lekelerin oluşması yazın güneş ışınlarının çok gördüğü ve kararma yaptığı bölgelerde oluşması çok daha yüksek ihtimaldir. Ama yine bir çok hassas cilde sahip olan kişilerde iğneli epilasyon sonrasında çukurlukların oluşmasına neden oluyor. Bu da iğneli yerine lazer epilasyonun daha fazla tercih edilmesinin bir sebebidir.

Ayrıca iğneli epilasyon sonrasında kılların çekildiği yerlerde kırmızı sivilceler oluşuyor. Bu sivilceler bir hafta ile on gün içerisinde iğleşiyor. Tabi geniş olan alanlarda ve özellikle yüz bölgesinde bu durum çok daha rahatsız edici oluyor. Bu yüzden de epilasyon yaptıracak olan kişiler öncelikle geniş alanlarda lazer epilasyon tercih ediyorlar. Fakat lazer epilasyon sonrası kalan tek tük tüylerin de yok olması için iğneli epilasyon yaptırmanız gerekiyor. Bu bölgelerde kalabilen izler ve lekeleri ilaçlar ile geçirebilirsiniz. Fakat başkaları tarafından tavsiye edilen ilaçları değil dermatolog tarafından cilt tipinize uygun olarak verilmiş olan ilaçlar kullanınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz