Ana Sayfa Sağlık Hummai Racia (Dönek Ateş Hastalığı)

Hummai Racia (Dönek Ateş Hastalığı)

624
0

Hummai Racia yani bir diğer adı ile dönek ateş hastalığı, tehlikeli ve önem verilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Ateş olarak kendisini gösterir ve bu ateşin gidip gelmesi nedeni ile dönek ateş hastalığı adı da verilmiştir. 1886 senesinde keşfedilen bu hastalık, bit ve kene ile insanlara bulaşma gösterir.

Farklı ülkelerde farklı virüsler şeklinde kendisini gösterse de, genel olarak çok zararlıdır. Bu hastalık Türkiye’de de çok sık görülmüştür. Nedeni bilinmemekle birlikte Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla azalmıştır. Hummai Racia hastalığı, bit ve kene yolu ile bulaştığı için temizliğe çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle vücut temizliğindeki ihmaller nedeni ile kendisini gösterebilir. Bu hastalığın da belirtileri elbette vardır. Hastalığın kapılmasından sonra bir hafta süre içerisinde kendisini belli eder ve virüs bu süre içerisinde kendisini hissettirir. Ani bir şekilde ateş çıkması görülür. Daha sonrasında bulantı, kusma, baş dönmesi ve baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk ile vücutta kırılma hissi, eklem ağrıları ve bulanık görme gibi belirtiler de beraberinde kendisini hissettirir. Bazı hastalarda ise, burun kanamaları da sık sık kendisini gösterir. İç kanamalar, sarılık gibi etkiler de mevcuttur. Bir süre sonra hastada sadece hafif bir kırıklık ve baş dönmeleri kalır. Ancak yeniden birden bire ateş yükselmesi olur. Bu nöbetler 3-5 kadar kendisini tekrar eder ve hastaya zor zamanlar yaşatır. Hummai Racia hastalığının en büyük etkisi budur. Bu virüs diğer organlara yayılma da gösterebilir ve daha ciddi etkenleri de beraberinde getirir. Penisilin verilmesi ile tedavi sağlanmaktadır. İğne yolu ile hastalara enjekte edilir ve kontrolleri de hastalıktan kurtulana dek sağlanır. Hastanelerde uzun süreli kontroller de gereklidir. Deri içerisinden ya da kas içerisinden şırınga ile tedavi sağlanır. İhmal edilmemesi gereken, erken teşhis ile hastayı kurtarmanın mümkün olduğu önemli bir rahatsızlıktır. Şiddetli ateşlenmeler sebebi ile hasta sık sık bilincini de kaybedebilir.

Dönek ateş hastalığı için bireylerin bilinçlenmesi ve kenelerden doğru bir şekilde korunması şarttır. Hastalığın tedavisinin mümkün olması gereksiz endişelerin de yersiz olduğunu belli etmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz