Ana Sayfa Sağlık Hızlı kilo verme yolları

Hızlı kilo verme yolları

412
0

Hızlı kilo verme yolları

Günümüzde artık bayanlar kadar erkeklerin de sorunu haline geldi fazla kilolar. Artık yaş fark etmeksizin birçok insan hızlı kilo vermenin peşinde. Tabi ki de hızlı kilo vermek ile sağlıklı kilo vermek arasında fark var. Mesela öyle şok diyetler var ki 1 haftada 5 kilo verebilirsiniz. Bu tür diyetlerin asıl amacı tabi ki de yağlardan kurtulmak. Fakat bu tür diyetler sadece su ve biraz kas dokusu kaybına yol açmakta. Ayrıca bu şok diyetlerle verilen kiloların kısa bir süre sonra yeniden geleceği ise tamamen garantilenmiş durumda. Peki gerçekten hızlı kilo vermenin yolları neler?

Ayrıca kabaca söylemek gerekirse sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenin ilk yolu beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemekten geçiyor. Kalorisi düşük fakat besleyici nitelikte olan ürünleri tüketmelisiniz. Tabi sadece tüketmekle olmuyor bu iş. Bol bol da egzersiz yapmalısınız.

Kilo vermek için en kararlı adımlardan ve belki de en önemli adımlardan birisi olan boş kalori kaynaklarını beslenme listenizden çıkarmak olacaktır. Yani kalorisi yüksek fakat besin değeri bakımından düşük ürünler kilo vermenizi engelleyen en büyük rakiplerinizdir.

Şeker ise bu rakiplerinizin en başında geliyor. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Taze sebze ve meyvelerden alınan şeker vücudumuz için gayet yeterli olacaktır. Bunların yanında ekstra olarak hazır gıdalardan ve içeceklerden alacağınız şeker sağlıklı beslenmenizi oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu tür hazır gıda ve içeceklerden almak isterseniz şekeri bu almanız gereken değerin 4-5 katı demek oluyor ki bu da gayet kötü bir şey. Ayrıca bu tür hazır içeceklerin de vücuda hiçbir faydası yok.

Şekerin vücutta bağımlılık yaptığını ve bel bölgesindeki yağlanmanın başlıca sorumlusu olduğu nerdeyse herkes tarafından bilinmekte. Fakat şekerin kilo veremememizde ki, hatta kilo almamızdaki etkisi sadece içerdiği yüksek kaloriden dolayı olmuyor. Yapılan araştırmalar sonucu aşırı şeker tüketiminin bize doyduğumuzu haber veren leptin hormonunun direncine yol açtığı sonucuna ulaşılmış. Yani şeker tükettikçe daha geç doyuyoruz, iştahımız da bir hayli açılıyor.

Yani eğer hızlı kilo vermek istiyorsanız bisküvi, kek, pasta ve diğer paketlenmiş ürünleri, diyet ve normal gazlı içecekleri, paketlenmiş halde satılan meyve sularını, küp şekerleri ve diğer sonradan eklenmiş tüm şeker kaynaklarını beslenme listenizden çıkarmalısınız. Birçok meyve doğal olarak şeker içermektedir. Eğer şeker ihtiyacı hissediyorsanız ve vücudunuzun şeker istediğini düşünüyorsanız üzüm, muz, elma ve armut gibi meyvelere yönelmelisiniz. Tabi ki de bunları düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketmek burada büyük bir rol oynamaktadır.

Ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi karbonhidrat bakımından yüksek değerlere sahip olan nişastalı ürünler de kilo vermenizin önündeki engellerdir. Buradan tüm nişastalı ürünler kötüdür gibi bir sonuç çıkmasın, fakat bilmeniz gereken şey ise nişastalı ürünlerin rafine ve doğal olarak ikiye ayrıldığıdır. Bunlara basit ve kompleks denilmektedir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse beyaz ekmek veya beyaz pirinç rafine karbonhidrat grubuna girmektedir. Rafine karbonhidratların besin değerleri fazlasıyla düşük olup daha az besin life içermektedirler. Ve size verdikleri tokluk hissi de gayet kısa sürer. Ayrıca bu tip ürünler vücut tarafından oldukça hızlı sindirildiği için kan şekerinizi kısa sürede yükseltme özelliğine sahiptirler.

Öte yandan rafine edilmemiş yani kompleks karbonhidratlar ise daha yavaş sindirilirler ve kan şekerinizi daha yavaş yükseltirler. Bu ikisi arasındaki seçimi çok iyi yapmalısınız.

Diyetinize başlar başlamaz direk tüm yağ tüketiminizi yok etmek pek de doğru değildir. Üstelik böyle yapmanız sizi daha fazla halsiz hissettirir ve yapacağınız diyetten de soğutabilir.

Yağ seçiminde de oldukça dikkatli olmak gerekiyor çünkü envai çeşit yağ bulunmaktadır. Bu her bir yağın yine vücudumuza oldukça farklı etkileri bulunmaktadır. Margarin ve benzeri yağlardan uzak durmalısınız. Bunların yerine balık yağı, ceviz yağı, zeytinyağı gibi omega yağ asitleri yönünden zengin olan ürünleri tüketin. Ayrıca haftada 2 veya 3 kez yağlı balık yemeniz, her gün de 2 veya 3 kadar ceviz tüketmeniz, 10 veya 15 tane de fındık yemeniz yağ ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılamanıza yardımcı olur.

Ayrıca ufak bir püf nokta daha. Beslenme uzmanlarının ve doktorların sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verilebilmesi için önerdikleri kalori miktarı, kilonuzu korumak için almanız gereken kaloriden yaklaşık 500 kalori daha az almanız yönündedir. Bu duruma örnek vermek gerekirse kilonuzun sabit kalması için 2600 kalori almanız gerekiyorsa bunu 2100’e çekmek bir süre sonra kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında düzenli uyku, stresten uzak durmak, diyet günlüğü tutmak, iştahınızı azaltmak ve öğünlerinizi daha da küçültmek yapabileceklerinizin arasındalar. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek bir hayal değil. Sadece kendinize inanmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz