Ana sayfa Sağlık Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

385
0

Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

Duş bizim için her zaman iyi bir alternatif olmuştur. Uzun ve yorucu bir günün ardından sıcak bir duş hepimize iyi gelir. Birçok kişi ise soğuk suyla duş almaz. Bunun nedeni suyun çok fazla soğuk olması ve insanların buna dayanamamasıdır. Aslında soğuk su vücudumuz için birçok olumlu yön içerir. Soğuk suyun ayrıca köklü bir geçmişi vardır. Soğuk suyun bazı hastalıklara iyi geldiği iddiaları ortaya atılmıştır zamanında. Peki gerçekten soğuk suyla yıkanmanın faydaları neler?

Her şeyden önce soğuk suyla duş aldığınızda nezle, grip ve enfeksiyonlara karşı ekstra bir koruma altına girmiş oluyorsunuz. Prag’ta yapılan bir araştırma sonucunda haftada 3 kere 14 derecedeki soğuk suya 6 hafta boyunca giren kişiler üzerinde 2 tip akyuvar sayısında artış görülmüş.

Bu akyuvarların adı monosit ve lenfosit. Lenfositler bakteri, virüs ve toksinlerin yok olması adına savaşan en büyük savaşçılardan bir tanesi. Araştırmacılar aynı zamanda vücudun kendini ısıtmak istemesi isteği sonucunda artan metabolizma hızının bağışıklık sistemini devreye soktuğunu, böylelikle daha fazla akyuvar hücresi ürettiğini ortaya koymuşlar. Bu sebeple düzenli olarak soğuk suyla yıkanan insanlarda nezle, grip ve hatta bazı kanser türlerindeki risk en aza inmiş oluyor.

İyi bir kan dolaşımı için kardiyovasküler sağlımız için oldukça büyük önem taşımaktadır. Soğuk duşa girmenizle birlikte kan dolaşımınız daha iyi bir hal alır. Kan damarlarınız soğuk suyla temas ettiği anda daralmaya başlar. Bu daralma hareketi kanınızın akış hızını arttırır. Bu noktada kafanızda kan dolaşımının iyi bir şekilde seyretmesi neden önemli diye bir soru oluşabilir.

Bu sorunun cevabı ise oldukça basit. İyi bir kan dolaşımı yüksek tansiyonlarınızı önler ve kan damarlarınızı güçlendirir. Kan dolaşımı iyi olduğu zaman bütün vücut sistemleri daha iyi bir şekilde çalışır ve kendinizi daha iyi hisseder, daha iyi görünürsünüz.

Soğuk suyla yapılan duşlar termojenez’e yol açan stresin iyi bir formda oluşmasına yol açar. Termojenez denilen şey vücut ısısının üretilmesidir. Bu sayede vücudunuzda bulunan onarım sistemleri devreye girer. Eğer kronik bir şekilde soğuk el ve ayaklardan probleminiz varsa ya da çok fazla terliyorsanız, soğuk duş sizi bu dertten kurtarabilir.

Kahverengi yağ hücreleri, beyaz yağ hücrelerinin tam aksine enerji üretimi için oldukça sık kullanılır. Vücudun soğuk suyla temas etmesi kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar. Bu hücreler glikoz yakarlar ve daha fazla ısı enerjisi üretmek için son derece sistematik bir şekilde çalışırlar. Daha fazla kahverengi yağ hücresi daha fazla enerjinin yakılması demektir.

Bu da daha hızlı kilo kaybına uğramanıza neden olur. Artan kahverengi yağ düzeyi, arkan kan basıncı ve vücut sıcaklığı ile beraber kimyasal reaksiyonlar daha hızlı gerçekleşmektedir. Metabolizma hızını arttırmak günümüzde birçok insanın istediği şey haline geldi. Bu sayede hem kilo kaybınız hızlanır, hem de kas üretiminiz artmış olur. Her açıdan yine siz karlı çıkarsınız.

Ayrıca soğuk suyla yapılan duş depresyonun yok olmasında büyük bir rol oynar. Virginia üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre soğuk su beynimizde bulunan mavi noktaları uyarıyor. Mavi noktalar beynin noradrenalin üreten bir bölgesidir. Noradrenalin ise depresyonu önlemek için kullanılan bir hormondur. Soğuk suyun böyle güzel bir etkisi daha bulunmaktadır.

Sıcak su bildiğiniz gibi cildinizi ve saçınızı kurutur. Soğuk su ise daha parlak saçlara ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca soğuk su gözenekleri daralttığı için sivilce oluşumunu da engelleyecektir. Toksin ve atık maddelerin ciltten atılımını sağlayan soğuk su böylece cildinizi daha temiz ve genç gösterecektir.

Ayrıca duşlarınızı soğuk suyla yapmanın bir diğer daha avantajı bulunmaktadır. Soğuk su sizi daha canlı ve enerjik bir ruh haline sokar. Kalbiniz atmaya başlar ve uykudan kaynaklı olarak ortaya çıkan letarji yok olur. Yani güne soğuk bir suyla duş alarak başladığınız zaman, bütün gün kendinizi enerjik ve zinde hissedersiniz.

Ayrıca soğuk suyla yapılan duş nefesinize de çok iyi gelir. Soğuk duş ciğerlerinizi daha da açar ve daha fazla oksijen almanızı sağlar. Bu sayede daha az yorgun hissedersiniz ve eğer spor yapıyorsanız daha az yorulursunuz.

Soğuk duş hormon bezlerinin devreye girmesini sağlayarak vücutta daha fazla hormon üretilmesini ve salgılanmasını sağlar. Örnek vermek gerekirse üreme sisteminde büyük bir fayda sağlayarak çocuk sahibi olmak isteyenlerin en büyük yardımcısı olabilir. Sperm sayısının sıcaklık arttıkça düştüğü bilinir. Soğuk su da bu konu için biçilmiş bir kaftan olabilir.

Peki direk olarak mı soğuk suyun altına girmeliyiz? Tabi ki de hayır. Derece derece şeklinde yavaş bir şekilde sıcak sudan soğuk suya geçişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birçok insan için ani bir değişiklik kaldırılamaz ve bu da büyük bir strese yol açar. Soğuk duşu günlük alışkanlıklarınız haline getirmek için ise duşlarınızın bitimine birkaç dakika kala soğuk suyu açmaktır. Böylelikle yukarıda saydığımız tüm olumlu şeyleri kendi vücudunuzda da görebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here