Ana Sayfa Sağlık HİPERTANSİYON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

HİPERTANSİYON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

440
0
HİPERTANSİYON HASTALIĞI

Vücudumuzda kan dolaşımının sağlanması için , damarlarımızda bir miktar kan basıncı olması gerekir. Kan basıncına tansiyon denir. Bu basınç miktarının artması yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Ülkemizde şeker hastalığından sonra en çok görülen ikinci hastalıktır. Yüksek tansiyon, kendini son evrelere kadar gizleyebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak tansiyon kontrolü yapılmalıdır. Yine de tanısının yapılması için hekime başvurulması gerekir. Zira herkezin dönem dönem tansiyonu çıkabilmektedir. Bu sebeple “yalancı tansiyon”u olan bir çok hasta bulunmakta, kendilerini tansiyon hastası zannetmektedirler.
Hipertansiyonun genetik ve çevresel sebepleri vardır. Genetik sebepler ; aile geçmişinde görülen vakalar olmakla birlikte, çevresel sebepler ; yakın birinin kaybı gibi ani ve yüksek acılar, yoğun stres, dengesiz beslenme, egzersiz yapmama olarak sıralanabilir. Aynı zamanda hipertansiyon, böbrek yetmezliği, kafa içi basıncındaki artış gibi başka bir hastalığın ya da kullanılan ilaçların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.
Tansiyonunuzu arttıracak besinler tuz , katı yağlar, şeker, kafein, alkol ve kolalı içecekler vb gıdalardır.
Son olarak körlük,felç hatta ölüme yol açabilen hipertansiyonun düşürülmesi için sağlıklı yaşamaya özen göstermeli, kilonuzu size uygun olan kiloya indirmeli, tuzlu ve şekerli besinlerden, alkol , kola ve kafeinden, hamurişinden , margarin ve tereyağından kaçınmalı, düzenli spor yapmalısınız.                                               Hamilelerde yüksek tansiyon  mevcut ise gebelik büyük risk altındadır. Kan basıncının düşmesi adına düzenli istirahat edilebilir fakat ileri sevilerde bir hipertansiyon varsa gebeliğin sonlandırılması gerekebilmektedir. Hamilelikte hipertansiyondan kaçınmak adına bol bol sıvı ve et, süt ürünleri tüketilmesi, kısa yürüyüşler yapılması, kilo alımına dikkat edilmesi ve de stresten uzak durulması gerekir. Eğer tansiyonun yükseldiği hissedilirse sol tarafa yatılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz