Ana sayfa Sağlık Hastalık Hastası Olmayın

Hastalık Hastası Olmayın

227
0

 Hastalık Hastası Olmayın

Hastalık hastası sadece bir deyim olarak hayatımızda yer almamaktadır. Aynı zamanda bir hastalık ve kaygı bozukluğu olarak ifade edilebilir. Hastalık hastalığı yaşayan kişlerin bu sorunu yaşamalarının altında psikolojik bir etken bulunmaktadır. Hastalık hastası kişiler vücudunda gelişen en ufak değişimleri sürekli olarak çok daha büyük olaylara yormaktadırlar. Bununla birlikte sürekli olarak vücutlarını dinledikleri için günlük yaşama ayak uyduramayabilirler.

Hastalık hastası kişilerin bu rahatsızlığını ilerleyen zamanlarda takıntı hastalığı kaygı artışı ve kişilik bozukluğu gibi hastalıklar izleyebilir. Ayağa kalkıldığında meydana gelen hafif bir baş dönmesini bile çok farklı algılayıp kalp hastalığı varmışçasına inanan kişilerin tedavi edilmesi çok önemlidir. Bazı kişiler sürekli olarak yanlarında tansiyon ve şeker aletleri ile dolaşarak çok hasta oldukları düşüncesinden kendilerini alamazlar. Bu durum hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Etrafındaki insanları da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar genel olarak doktorların koymuş oldukları teşhislere de inanmazlar ve güvenmezler. Bu yüzden sürekli olarak doktor değiştirdikleri için hayatları hastanelerde geçmektedir.

Hastalık sürekli olarak kişinin hayatında yer alır. Ancak bazı dönemlerde artış gösterebilir. Sürekli olarak zamanlarının büyük bir kısmını hastalıkları araştırarak ve kendi bedeni ile karşılaştırarak tahmin yürütmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda da erkeklerde de aynı oranda görüldüğü saptanmıştır. Hastalığın tedavisi konusunda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak uygulanan psikolojik tedavi daha etkili sonuçlar vereceği için mutlaka desteklenmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here