Ana Sayfa Sağlık Hasta Bina Sendromu

Hasta Bina Sendromu

364
0

 Hasta Bina Sendromu

Zamanın gelişmesi ve modern çağın başlaması ile birlikte plaza hayatı dediğimiz durum ortaya çıkmaya başladı. Birçoğumuz iş hayatımızın büyük bir kısmınız ofislerde ve binaların içerisinde geçirmekteyiz. ÖZellikle şehirleşmenin gittikçe arttığı son dönemlerde bu durum çok daha yaygın bir hale geldi. Ofis içerisinde çalışma fikri çok havalı olmasına rağmen sağlık açısından bazı riskleri ve olumsuz durum teşkil ettiği zamanlar bulunabilir. Hasta bina sendromuda ofis içerisine tıkılıp kalan insanların sıklıkla yaşadığı bir rahatsızlıktır.

Hasta bina sendromu ismi çok bilinmemesine rağmen yaşatmış olduğu yan etkiler bir o kadar tanıdıktır. Çoğu ofis çalışanı iş yerine geldikten sonra ara ara yoklayan baş dönmeleri mide bulantıları baş ağrıları halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler yaşamaktadırlar. Bu hastalığın en önemli sonuçlarından birisi olarak ifade edilebilir. Bu problem psikolojik bir sorun olarak ifade edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu sorunu yaşayanların büyük bir kısmının kadınlar olduğu saptanmıştır. bu sorun binanın belirli kısımlarında ya da her kısımında meydana gelebilir. Bu kişiye ve hastalığın seyrine bağlı olarak gelişmektedir.

Hasta bina sendromunun oluşmasında üst üste yapılan binalar kasvetli çalışma ortamları havalandırma olmayan mekanlar yer almaktadır. Ayrıca böyle kapalı alanlarda sigara içilmesi kişinin solunum yollarını tıkadığı için baş ağrılarına ve mide bulantılarına sebebiyet verebilir. Sık sık hava almak düzenli ve sağlıklı beslenmek sigara içmemek içilen ortamlardan uzak durmak bu hastalığın en önemli tedavi aşamaları arasında yer alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz