Ana sayfa Sağlık Karaciğer Sağlığınızı Koruyun

Karaciğer Sağlığınızı Koruyun

350
0
Karaciğer Sağlığınızı Koruyun

Karaciğer vücudumuz için hayati önem taşıyan önemli bir organımız olarak ifade edilmektedir. Karaciğer hayatımızı düzenleyen pek çok hayati görevi üstlenmektedir. Protein sentezi yağ yakımı gibi pek çok önemli görev üstlenmektedir. Karaciğerde yaşanan problemler hayatı tehlikeye attığı için dikkatli olunması ve doktor kontrollerinin aksamaması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık problemleri sadece karaciğeri değil tüm vücudu olumsu bir şekilde etkilemektedir.

Kullanılacak ilaçların reçeteli olmasına özen göstermek çok önemlidir. Kullanılan ilaçların içeriğini bilmemek bazı durumlarda tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Karaciğerde tahrip yaşanmasını sağladığı için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Her ilacı kullanmamak ve kullanılan ilaçlarında doktor kontrolünde kullanıldığından emin olmak çok önemlidir. Fazla kilo ve obezite sadece görsel açıdan değil aynı zamanda karaciğerin işlevsel bir şekilde çalışmasını engellediği için de önemlidir. Fazla kilo karaciğer bölgesinde yağlanmaya neden olduğu için dikkatli olmak çok önemlidir.  Ayrıca genetik hastalıkları dahi kontrol altında tutabilmek çok önemlidir. Bazı genetik hastalıklar karaciğer yollarının tıkanmasına ve karaciğerin çeşitli şekillerde zarar görmesine neden olacağı için önlem alınmalıdır.

Birçok kişinin yaşadığı hepatit virüsleri direk karaciğeri etkilediği için oldukça önemlidir. Bazı hepatit virüsleri hastalık geçmesine rağmen karaciğere yerleşerek çeşitli komplikasyonların yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda dikkatli davranmak çok önemlidir. aksi takdirde karaciğer yetmezliğine kadar giden ciddi sağık probleleri yaşanabilir. Karaciğer vücudumuzun hayati organlarından birisi olduğu için herhangi bir tahris sonrasında oldukça büyük problemler yaşanmasına neden olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here