Ana sayfa Sağlık 10.12.2015 Haşimato Hastalığının Nedeni ve Tedavisi,Haşimato Hastalığı Belirtileri,Haşimato Hastalığı Nedenleri,Haşimato Hastalığı Tanısı,Haşimato...

10.12.2015 Haşimato Hastalığının Nedeni ve Tedavisi,Haşimato Hastalığı Belirtileri,Haşimato Hastalığı Nedenleri,Haşimato Hastalığı Tanısı,Haşimato Hastalığı Tedavisi

228
0

Haşimato Hastalığının Nedeni ve Tedavisi

Vücudun tiroit antijenlerine karşı antikor üretimi sonucu meydana gelen ve tiroit üretimine engel olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalığın kadınlarda görülme olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Haşimato Hastalığı Belirtileri

Hastalık, kişinin doktora tiroit bezinin şişmesi sonucu gitmesiyle ortaya çıkmaktadır. Guatr şişmeleri değişik şekillerde ve büyüklükte olmaktadır. Bunların hepsi boyun bölgesinin şiş görünmesine neden olur. Guatr, genellikle ağrı yapmaz. Ama bazı durumlarda fazla büyüdüğü zaman yutmakta ve nefes almada zorlanma görülebilir. Haşimato hastası olan birçok kişi tiroit yetmezliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Haşimato hastalığının belirtileri arasında şunları sayabiliriz.

 • 5 -7 kilo arasında bir kilo alımı
 • Kişinin soğuğa karşı bir hassasiyetinin oluşması
 • Çabuk yorulma
 • Düzensiz ve ağır bir şekilde geçirilen regl dönemleri
 • Bayanlarda hamile kalmada zorlanma
 • Ciltte kuruma ve kabarıklık
 • Saç dökülmesi ve kaşların incelmesi
 • Seste oluşan kısıklık
 • Depresyon durumları
 • Kabızlık
 • Kalp atışlarının yavaş olması
 • Kolesterolde artış olması

Haşimato Hastalığı Nedenleri

Hastalık, vücudun bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek tiroit hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin neden kendi hücrelerine saldırdığı henüz tam olarak bilinmemektedir ama bazı teoriler ortaya atılmaktadır. Olası teoriler şunlardır:

Virüs veya Bakteri: Virüs veya bir bakteri vücudun enfeksiyon ile savaşması için antikor üretimini tetikleyebilir. Bunun sonucu olarak antikorlar hem bu duruma karşı saldıracaklar hem de vücuda saldırabilirler.

Genetik: Bağışıklık sistemi hastalıkları otomatik olarak gen yoluyla nesilden nesile geçmektedir.

Hamilelik: Bazı kadınlarda doğumdan sonra görülebilir. Çoğu zaman hastalık tedavi edilmeden kendiliğinden geçer. Az bir kısmında ilerleyen dönemlerde Haşimato hastalığı görülebilir. Buna dayanarak hamileliğin hastalığı tetikleyen bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

İyot: Aşırı miktarda iyot tüketmek hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Haşimato Hastalığı Tanısı

İlk olarak hastaya fiziksel testler uygulanır. Bu testler ile boyunda oluşan şişmeler, ciltte kuruluk ve saç kaybı kontrol edilir. Bunun ardından kişiye bağırsak hareketleri ve ses kısıklığı ile ilgili sorular sorulur. Kişiye tıbbi bir teşhis koymak için kan testleri de yapılmalıdır. Bu testler arasında hormon ve antikor testleri de yer alır. Hormon testlerinde TSH ve T4 hormon seviyelerine bakılır. Sonucun pozitif olması durumunda kişiden birde antikor testi yaptırması istenir.

Haşimato Hastalığı Tedavisi

Antikor testleri normal çıkabilir ve tiroit bezlerinin çalışması da normal olabilir ama doktor kişinin durumunu bir müddet daha izlemelidir. Eğer tiroit etkilemeye başlar ise bu durumda hasta kişiye ömür boyu sürecek bir tedavi uygulanacaktır. Hastalığa, tiroit hormonun eksikliği neden olduğu zaman kişiye hormon tedavisi uygulanır. Bunu sağlamanın yolu ise sentetik hormon alınmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here