Ana sayfa Sağlık 10.12.2015 Kangrenin Belirtileri ve Tedavi Yöntemi,Kangrenin Nedenleri,Kangren Tedavisi

10.12.2015 Kangrenin Belirtileri ve Tedavi Yöntemi,Kangrenin Nedenleri,Kangren Tedavisi

474
0

Kangrenin Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Kangren, vücut dokusunun ölümü ile sonuçlanan bir olaydır. Kan akışının enfeksiyon, yaralanma ya da hastalık sonucu durması sonucu ortaya çıkar. Daha çok el ve ayak parmakları etkilenir. Kangren veya diğer bir adıyla kompartman sendromu sonucu dokular kendilerini besleyen atardamarların herhangi bir sebepten dolayı iş yapamaz hale gelmesi sonucu canlılığını kaybeder.

Kangrenin kuru, yaş ve gazlı kangren olmak üzere 3 türü bulunmaktadır. Yaş kangren; kuru kangrenin iltihaplı durumudur. Dokular yeterli derecede beslenemediği için burada kangren meydana gelmiştir ve daha sonra burası mikrop kapmıştır. En çok şeker hastalarında görülür. Kuru kangren; görünümü kuru ve siyahtır. Atardamar tıkanıklığında ortaya çıkar. Dışarıdan bakıldığı zaman fark edilir. Kan geçişinin olmadığı yer çizgi şeklindedir. Gazlı kangren; bu tür kangren ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durumdur. Bu bölgeye giren bakterilerin yaşaması için oksijen gerekmediğinden kişiyi hasta ederler ve gaz meydana getirirler. Zehir, bütün damarlara yayılma gösterirse şok ya da böbrek yetmezliği gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Kangren, birçok organda görülmesine rağmen en çok kollar, bacak, apandisit ve ince bağırsakta görülür.

Kangrenin Nedenleri

  • Şeker hastalığı
  • Damarlarda oluşan hastalıklar
  • Kemiklerde oluşan kırıklar ve kemiklere alınan darbeler
  • Sigara tüketiminden dolayı oluşan hastalıklar
  • Soğuktan dolayı dokunun bölgesel olarak donması
  • Hasta olan kalpten kana bir pıhtı atabilir. Pıhtı, normal olan atardamarı tıkayabilir ki buna emboli adı verilir. Bunun sonucunda o damarın beslediği dokularda ölüm meydana gelir ve kangren oluşur.
  • Raynaud hastalığı da denilen sempatik sinir sisteminin bir rahatsızlığında özellikle elleri besleyen atardamarlarda uzun süre devam eden kasılmalar oluşur.
  • Bir atardamar hastalığı olan Burger hastalığında da kangren olayına sık rastlanır. Bu hastalık sigara ile doğrudan ilintilidir.
  • Bağırsak düğümlenmeleri

Kangren Tedavisi

Tedavi, komşu dokulardaki kan dolaşımına, kangrenin oluşma sebebine ve yerine göre değişiklik gösterir. Örneğin bağırsak düğümlenmeleri sonucu oluşan kangrenler ve akut apandisit gibi durumlarda acil ameliyat gerekir. Organlarda ortaya çıkan kuru kangren durumunda kangrenli dokunun kendiliğinden düşmesi beklenir. Eğer yaş kangren söz konusu ise bu durumda organın çıkartılması gerekir. Şeker hastalığından dolayı oluşan kangrenlerde ilk olarak şeker hastalığı kontrol altına alınmalıdır. Bunlardan da anlaşılacağa üzere kangrenin tedavisi nedene göre değişiklik gösterir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here