Ana Sayfa Sağlık Hamilelikte trimester dönemi nedir?

Hamilelikte trimester dönemi nedir?

931
0

Anne adaylarının ve anne olmak için gün sayan bayanların bilmesi gereken bazı önemli bilgiler vardır. Kendilerini hazırlama aşamalarında karşılarına çıkacak bazı yeni kavramlar olacaktır. İşte uzmanların da anne adaylarına yönelik yaptıkları açıklamalarda dikkat çektikleri noktalardan birisi hamilelikte trimester dönemi üzerinedir. Bu nedenle biz de size bu yazımızda trimester dönemleri hakkında bilmeniz gereken önemli noktaları açıklamaya çalışacağız.

Trimester dönemi nedir?

Anne adaylarının büyük bir merakla bekledikleri mutlu sona ulaşmaları aşamalarında geçen her 3 aylık döneme trimester dönemi dendiğini biliyor muydunuz? Böylece sağlıklı bir hamilelik ve doğum sürecinde 3 kez trimester dönemi atlatılmaktadır. Peki ya bu dönemlerde anne adaylarında ne gibi değişiklikler meydana gelir ve hangi durumlar normal olarak görülmelidir? Gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu haberimiz tam size göre.

Hamilelikte birinci trimester dönemi

Normal şartlar altında gebeliğin tam zamanında gerçekleşmesi için 40 haftaya ihtiyaç vardır. İlk 12 haftası ise birinci trimester dönemini kapsamaktadır. Hamile olduğunu öğrenen anne adayı, ilk trimester döneminde birtakım testleri yaptırmalıdır. Rahim içerisinin durumunu kontrol etmek, bulaşıcı hastalıkları öğrenmek gibi nedenlerden dolayı ultrason ve kan testi gibi birtakım testler yapılmaktadır. Hormonların değişimi, göğüslerde hassasiyet,  bebeğin kalp atışının duyulması gibi değişimler de bu dönem içerisinde görülmektedir. Son olarak bu döneme dair önemli bir husus olan ikili tarama testinden söz edebiliriz. Down sendromlu olup olmadığının anlaşılması için özel bazı testlerin yapılması da hamilelikte birinci trimester dönemi içerisinde gerçekleşmektedir. Sonrasında ise anne adayı kendisini hamileliğin verdiği tempoya ve beslenme düzenine alıştıracaktır. Tüm bunların tamamlanması, ikinci trimester döneminin de başlangıcı sayılabilecektir.

Hamilelikte ikinci ve üçüncü trimester dönemi

Bebeğin cinsiyetine dair sabırsızlanıldığı dönem olarak hamilelikte ikinci trimester dönemine geçiş yapılmaktadır. Bebeğin gelişimine yönelik değişimlerin yaşandığı bu bölümde anne üzerinde de bu hissedilir. Daha fazla kilo alımı gerçekleşir ve karın belirginleşir. Kilo alımının ikinci trimester dönemi sonuna kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmesi, annede çatlakların baş göstermesine neden olur. Bunun önüne geçebilmek adına bebek yağı veya çeşitli doğal yağlar ile tedbir alınabilir.  Bebeğin tüm vücut hatları geliştikçe anne adayının da bunu hissetmesi görülmektedir. Hareketlenmelerin hissedilmesi anne adaylarını da son derece mutlu eden bir durumdur. Bebeğin dışarıdan gelen sesleri duymasının gerçekleştiği hamilelikte ikinci trimester döneminde anne adayı ani hareketlerden kaçınmalıdır. Fazla ayakta durmaması hem kendi sağlığı, hem de bebeğinin sağlığı için son derece önemlidir.

Üçüncü trimester döneminde ise bebeğin gelişiminin nasıl olduğuna yönelik takiplere devam edilir. Tüm organları artık tamamen gelişen bebeğini artık dünyaya bebeğini getirmeye alışan anne adayı büyük bir sabırsızlıkla bu anı bekleyecektir. Boy ve kilo bakımından yeterli seviyeye ulaşmış olan bebeğin ilgili doğum yöntemleri ile annesinin kucağına verilmesi için gerekli ortam hazırlanacaktır. Son haftayla beraber bebeğin leğen kemiği seviyesine gelmesi ve doğumun gerçekleşeceği pozisyonu alacağı görülür. Sürekli kasılma ve vajinal akıntıların meydana geldiği andan itibaren doğumun habercisi olan anlar da yaşanmaya başlanır.

Sizler de bu dönemler hakkında bilgi sahibi oldukça daha bilinçli bir anne adayı olarak, bebeğinize hazırlık döneminde kendinizi en iyi şekilde alıştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz