Ana Sayfa Sağlık Elma sirkesinin şaşırtan faydaları

Elma sirkesinin şaşırtan faydaları

903
0

Hemen her mevsim farklı tatları ve lezzetiyle tükettiğiniz elmanın vücudunuzdan cilt ve saç bakımına kadar pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğindeki güçlü etken maddelerle doğal maskelerin mucizevi güçlerinden cildiniz veya saçlarınız için faydalanmanız mümkün. Elmanın olduğu kadar elma sirkesinin de şaşırtan ve çok yönlü faydası bulunmaktadır. Günlük hayatınızın bir parçası haline getireceğiniz ve mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz elma sirkesi de pek çok açıdan imdadınıza yetişecek. Elma sirkesinin şaşırtan faydalarını sıralayacak olursak;

Toksinlerden arındırır

Banyo suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı kadar elma sirkesi tüm vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacaktır.

Cildi temizler

Eşit miktarda sade soda ve elma sirkesini karıştırarak bir pamuk yardımıyla cildinize sürüp yarım saat kadar beklemeniz cildinizin kirden arınmasını sağlayacak. gözenekleri de sıkılaştıran elma sirkesi siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir. Düzenli uygulama sayesinde elma sirkesi ile bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kötü kokuları engeller

Antibakteriyel özelliği bulunan elma sirkesini banyodan sonra koltuk altlarınıza bir miktar sürmeniz deodorant görevi üstlenmesini sağlayacak ve terleseniz bile koltukaltlarında oluşacak kokuyu engelleyecek.

Ayrıca ayak kokuları için de ayağınızı yıkayacağınız suya bir miktar elma sirkesi ekleyerek 15-20 dakika kadar bu suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Özellikle ayakların topuk kısmındaki sertlikler için de bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız sertliğin zamanla kaybolmasına ve yumuşacık ayaklara kavuşmanıza imkan tanıyacak.

Saçları canlandırır

Şampuan, diğer saç bakım ürünleri ve çevresel koşullara bağlı olarak soluk ve mat görünen saçlarınızı elması sirkesi ile basit bir şekilde canlandırabilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra bir miktar elma sirkesi ile ılık suyu karıştırarak saçlarınıza uygulayın ve 2-3 dakika kadar saçlarınızda bekleterek durulayın. Saçlarınızdaki değişimi kısa sürede fark edeceksiniz.

Varis ağrılarını dindirir

Özellikle kadınlarda ileri yaşlarda daha sık görülen varisler hem can sıkıcı hem de bacaklarda ağrılara neden olabilmektedir. Gece yatmadan önce bir pamuğa elma sirkesi damlatarak varisli bölgeye uygulama yapmanız ağrıların azalmasına ve bacaklarınızın dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Yanıklar için kullanılır

Ciddi yanıklar için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir ancak güneş yanıklarına iyi gelen sirkeyi evinizde yanan bölgeye uygulayarak yanık bölgenin soğumasını sağlayabilirsiniz. Islatılmış bir beze az miktarda elma sirkesi dökerek yanıkların üzerine hafifçe uygulayabilirsiniz.

Ağız kokusunu engeller

Bir bardak su içerisine ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı elma sirkesi doğal bir gargara olarak kullanımlarınıza hazırdır. Nefesin kötü kokmasına neden olan ağız içi bakterilerinde etkili olan karışım daha ferah bir nefese sahip olmanıza yardımcı olur.

Boğazı rahatlatır

Yatmadan önce yastığınıza damlatacağınız birkaç damla elma sirkesi keskin kokusu sayesinde gece boyunca boğazınıza muhteşem bir etki yaratarak öksürüğü kesecektir. Özellikle kış aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca uçuğunuz varsa bir pamuğa elma sirkesi damlatıp uçuk bölgelere hafifçe uygulayabilirsiniz. Uçuk bölgesinin mikrobunu alan elma sirkesi uçukların hızla kurumasında etkili olacaktır. Ciddi uçuklarda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Fazla olan uçuklar bir hastalığın habercisi de olabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz