Ana Sayfa Sağlık GÖZ TANSİYONU

GÖZ TANSİYONU

408
0

Göz tansiyonu, halk arasında karasu hastalığı olarak da bilinir. Tıp alanında göz tansiyonuna glokom adı verilir. Göz tansiyonu, gözün içindeki basıncın sürekli olarak yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesine denir. Bu duruma bağlı olarak kişinin görme alanı daralmaya başlar. Göz tansiyonu sinsi bir hastalıktır çünkü kendini hastalığın son aşamalarında belli eder. Göz tansiyonu teşhisi için geç kalınırsa, görme duyusunda tedavi edilmesi mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir.

Göz içi basıncın normalden daha yüksek olduğu kişilerde göz tansiyonu riski daha fazladır. Ancak bu, her göz içi basıncı yüksek olan kişide mutlaka göz tansiyonu görüleceği anlamına gelmez. 40 yaşın üzerindeki kişilerde göz tansiyonuna daha sık rastlanır. Göz tansiyonunun genetik ile de ilgili olabileceği söylenmektedir. Aile üyelerinde göz tansiyonu varsa, kişide bu hastalığın görülme olasılığı da kuvvetlenir. Bu kişiler göz tansiyonuna karşı daha hassas olabilirler. Şeker hastalarında ve guatr hastalarında da bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir. Göze alınan ciddi darbeler ve yaralanmalar sonucu göz içindeki basınç yükselebilir. Bazı göz cerrahi müdahaleleri de göz tansiyonu oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle uzağı iyi göremeyen miyop hastalarında göz tansiyonu oluşması riski iki kat daha fazladır. Uzun bir süre kortizon kullanan kişilerde de göz tansiyonu oluşabilir. Bu özellikteki kişilerin görme işlevlerinin zarar görmemesi ve hastalığın erken teşhisi için düzenli olarak göz muayenesine gitmeleri gerekmektedir. Göz tansiyonunun birçok belirtisi vardır. Göz tansiyonu olan kişilerde sabahları belirgin bir baş ağrısı başlar. Zamanla etrafı bulanık görmeye başlarlar. Geceleri ışıklı bölümlere baktıklarında kenarlarda ışıklı halkalar görürler. Televizyon izlerken, bilgisayara bakarken genellikle göz çevresinde ağrı hissetmeye başlarlar.

Göz tansiyonu riskini arttıran birçok faktör vardır. Ailede göz tansiyonu olan bireylerin bulunması, 40 yaşın üstünde olmak, şeker hastası olmak, kansızlık, yüksek derecede miyop hastası olmak, migren, uzun süren kortizon tedavisi, göze alınan darbeler, yaralanmalar ve yüksek veya düşük kan basıncına sahip olmak gibi faktörler göz tansiyonu oluşma riskini arttırmaktadır. Bu özellikteki kişilerin göz sağlığına ve temizliğine dikkat etmeleri, düzenli olarak göz doktoruna görünmeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz