Ana sayfa Sağlık DENİZ TUTMASI

DENİZ TUTMASI

241
0

Dalgalı havalarda deniz taşıtlarında bulunan insanların başına gelebilecek hoş olmayan bir rahatsızlıktır. Deniz tutması, tekne dalıcılarının da en çok korktuğu şeylerden biridir. Deniz bulantısı, mide bulantısıyla başlayarak baş dönmesi ve kusmaya kadar ilerleyebilir. Ancak herkesi deniz tutar diye bir şey yoktur.

Yenilen yiyecekler, kişinin bünyesi ve sinir sistemi kişiden kişiye göre değişeceği için deniz tutması da her birey için söz konusu olmaz. Belirtiler arasında kulak çınlaması ve göz kararması da sayılabilir. Solunumda problemler ve düzensizlikler meydana gelir. Sürekli olarak devam eden bulantı ve kusma, insanın güçsüz ve halsiz kalmasına neden olur. Deniz tutması bazı insanlarda ishale ve ağızda bol miktarda tükürük birikmesine de neden olabilir. Deniz tutan kişiler, dalgalı havalarda denizde yolculuğa çıkacaksa hafif yiyecekler yemeye dikkat etmelidir. Hatta gerekli durumlarda müshil alınarak bağırsaklar boşaltılabilir. Gemi sallandığı zaman deniz tutan kişi asla ayakta dolaşmamalıdır, temiz hava alabileceği bir yerde durmalıdır. Eğer imkanı varsa uzanıp dinlenmelidir. Deniz tutan kişinin kulaklarını bir parça pamuk yardımıyla tıkamak da, şikayetlerin azalması konusunda yardımcı olacaktır. Sallantı sırasında iç organların dengesini yitirmesi deniz tutmasına neden olur. Bu bakımdan deniz tutan kişi karnını iyice sararak geminin az sallanan orta kesimlerinde oturmalı veya uzanmalıdır. Ayrıca deniz tutmasına karşı iyi gelen ilaçlar da vardır. Kişi dilerse bu ilaçları kullanabilir. Nane suyu içmek de deniz tutmasına iyi gelen doğal yöntemlerdendir. Deniz tutmasının psikolojik etkileri de vardır. Deniz tutmasından korkan kişi sinirli olabilir ve sırf deniz tutma korkusundan dolayı rahatsızlık geçirebilir. Bu bakımdan kişi deniz tutmasına karşılık kendi kendini yatıştıracak şekilde telkinlerde bulunmalıdır. Alkolden uzak durmakta fayda vardır. Alkol alındığı zaman kişiyi deniz tutması riski de artar. Teknedeki egzoz dumanından uzak durulması da önemlidir. Deniz yolculuğu esnasında başın dengede tutulması gerekir.

Genellikle deniz tutan kişinin bulantısına odaklanmaması gerekir. Bunun için çevreyi izlemeli, dikkatini dağıtmalıdır. Derin nefes alarak psikolojiyi rahatlatmakta da fayda vardır. Eğer tüm bu çabalara rağmen deniz tutması engellenemeyen bir boyuta ulaşırsa bir doktordan yardım almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here