Ana Sayfa Sağlık ADALE ÇEKİLMESİ

ADALE ÇEKİLMESİ

449
0

Adale çekilmesi ya da bir diger adı ile adale incinmesi, bir kasın üzerine çok fazla yük bindirmenin sonucu olarak  meydana gelen bir rahatsızlıltır. Hafif düzeyde hissedilen  bir adale çekilmesi o bölgeyi fazla germekten ya da aşırı çalıştırmaktan kaynaklanmaktadır. Hasta güç kaybı hissetmez ancak acı duyar.

Belirtileri Nelerdir?

Adale zedelenmesi meydana geldiğinde  lokalize ağrı, daha sonraki aşamalarda ise hassasiyet ve bazı durumlarda şişme şikayetlerine rastlanır

– Zedelenme oluştuktan sonraki 24 saat içerisinde hastada tutulma (sertleşme) ya da hassasiyet gibibsikayetler izlenir.

– Kasın hiçbir fonksiyonu yokmuş gibi hissedilmesi durumunda, kasın kopmuş olabileceği ihtimali akla getirilebilir.

Bir kasın liflerinden bir kısmının gerçekten yırtılması halinde ve bu durum aynı zamanda adalenin kasılıp iç kanama oluşmasına sebebiyet verirse daha ciddi bir durum meydana gelebilir. Nadiren tüm kas kopup ayrılabilir, ya kısmi olarak ya da  daha ender görülen haliyle, tamamiyle kopabilir.

Adale incinmelerinin en çok rastlananlarından bir tanesi, uyluk kemiğinin arka kısmında yer alan bir grup adale üzerinde meydana gelir. Bahse konu bu kaslar, dizinizi kapatıp açabilmenize yardımcı olur; hızlı yürüdüğünüz ya da koştuğunuz zaman bu kaslarda çekilme gözlenebilir.

Uyluk kemiğinin arka kısmında meydana helen bir adale ağrısı ya da zayıflığı bu adalelerinizi incittiğinizinnbirnişareti olabilir.
İncinmenin sık rastlanan ikinci bir çeşidi ise kasık çekmesi ya da gerilmesi adı verilen odurumdur. Kasık çekmesi meydana gelmiş ise belirli bir kas zedelenmiş değildir. Muhtemelen daha çok, kasıktaki ten-don ve kaslar gerilmiş ya da yırtılmıştır.. Kasık bölgesinde meydana gelen ağrı ya da  adale spazmları tekrarlanan aşırı kullanımdan ya da tek bir olayınnsebebinsonucunda oluşabilir.

Teşhis Nasıl Konulur?

Zedelenen alanda.meydana gelen rahatsızlık, teşhis içinsin derece  önemlidir. Problemin, kemikte bir yaralanmadan ötürünmeydana gelip gelmediğini anlamak için radyografi uygulamak gerekebilir.

Adale çekilmesinin, tedavi sürecinde titiz ve uygun bir bakım ile, hızla ve tamamen iyileşmesi mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra , ağrınız birkaç günden daha fazla devam ederse ve kas yırtılması veya bir kırıktan şüphebl ediyorsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Meydana gelen zedelenmeyi onarmak için ameliyat gerekli olabilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıldır?

Zedelenme sonrası ilk 24 saat içerisinde, arızalı olan bölgeye soğuk kompres uygulamanız son derece faydalı olacaktır. Uyguladığınız bu işlemin ardından termofor ya da sıcak banyo kullanın. Kimi zaman, özellikle şişmenin çok fazla olması halinde kas zedelenmesi düzelene dek bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Zedelenen kası yüksekte tutmak ve yine bu bölgede bandaj kullanmak, meydana gelen şişmeyi engellemeye ya da  azaltmaya katkı sağlayabilir..

Ancak burada bökgeyi fazla sıkı bağlamamanız da önemli bir husustur. Zedelenen kası, ağrılı duyduğunuz müddetçe kullanmamaya gayret edin. Bu süre genel olarak birkaç günden fazla sürmemektedir.

İlaç

Meydana gelen küçük adale çekilmeleri için, ağrıyı azaltmak amacı ile aspirin ya da diğer ağrı kesicilerin kullanılması uygun olabilir. Orta ya da ağır şiddette adale incinmeleri için ilaç almadan önce  doktorunuza başvurmanız daha uygunnolacaktır. Çünkü böyle bir durumda doktorunuz  size zedelenmenin durumuna göre şişmeyi azaltmak için bir antienflamatuar ilaç, kas gevşetici ya da ağrı kesici verecektir.

Ameliyat

Kasta yırtılma gibi bir durum meydana geldiyse, hasta için ameliyat yöntemi en iyi seçenek olabilir.

Önleme Yolları Nelerdir?

Adale çekilmelerini önlemenin en etkili yöntemi, egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapmaktır. Tekrarlayan adale çekilmelerine engel olmak için ise, zayıf kasın güçlendirilmesini amaçlayan bir egzersiz programı faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz