Ana Sayfa Sağlık Göz Saglıgının Korunması

Göz Saglıgının Korunması

391
0

Bizim için çok önemli olan görme işlemini sağlayan gözlerimiz, yaş ilerledikçe bazı problemlerle karşılaşabilir. Günlük hayatta işte veya okulda çalışma halindeyken gözlerimiz çok fazla yorulur ve zamanla göz hastalıkları ortaya çıkabilir. Gözümüzün sağlığını kaybetmemesi için yapmamız gereken pek çok şey vardır. Eğer bu yapmamız gereken noktalara dikkat edersek gözümüzün sağlığını uzun bir süre koruyabiliriz. Elbette yaşlanmanın önüne geçemeyiz ancak bazı hususlara dikkat ederek yaşlanmanın gözlerimize vereceği zararı en aza indirebiliriz.

Çok uzun süre televizyon karşısında olmak gözleri çok fazla yoracaktır. Bu da zamanla görme işlevinin bozulmasına yol açacaktır. Bu yüzden televizyon izlerken kesintisiz olarak televizyon ekranına bakmamamız gerekir. Mutlaka yarım saatlik sürelerle gözlerimizi dinlendirmemiz gerekmektedir. Günlük hayatta birçok işimizi bilgisayarda hallediyoruz. Uzun süre bilgisayar başında olmak ve bilgisayar ekranına bakmak gözlerimizi ciddi anlamda yorabilmektedir. Bu yüzden bilgisayar kullanırken de yine yarım saatlik sürelerle mola vermeliyiz. Böylelikle gözlerimizi dinlendirmiş oluruz. Aralıksız olarak saatlerce bilgisayar ve televizyon ekranına bakmak göz hastalıklarına yakalanma riskini arttıracaktır. Kitap okumaktan hoşlanan biriyseniz ve saatlerce kitap okuma alışkanlığınız varsa bu durum da gözlerinizi yorar ve hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu yüzden kitap okurken mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmaya çalışın. Gözünüzle direkt olarak temas halinde olan ışıklarla kitap okumaktan kaçının. Gözleriniz ışık yüzünden yorulacaktır ve kitap okudukça görme işlemi de zarar görecektir.

Ayrıca göz sağlığını korumak için beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. A vitamini göz sağlığı için çok önemli bir role sahiptir. A vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmeye özen göstererek göz sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Gözlerinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Eğer makyaj yapıyorsanız en geç yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz. Lens kullanıyorsanız lensinizin temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Göz sağlığının korunması için hastalıkların erken teşhisi de önemlidir. Bunun için de düzenli olarak bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Eğer göz doktorunuz gözlük kullanmanız gerektiğini söylerse gözlük kullanımı aksatmamalısınız. Asla başkasına ait bir gözlüğü kullanmamanız gerekir. Bu durum gözlerinizin bozulmasına sebep olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz