Ana sayfa Sağlık kepekli saçlar nasıl yıkanmalıdır

kepekli saçlar nasıl yıkanmalıdır

152
0

Kepekli Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Kepek, dökülen saç derisinin saçların içine karışmasıyla ortaya çıkan ve özellikle kuru ve kırılmış saçlara sahip olan kişilerde oldukça sık görülen bir durumdur. Kepekten tamamen kurtulmak için saç derisinin sürekli nemli ve yumuşak tutulması gerekir. Fakat bu dengeyi tutturmak oldukça zordur. Çoğu insan kullandığı çeşitli ürünlerle saç derisinin kuruluğunu gidereyim derken bu kez de yağlı saçlara sahip olurlar. Her iki durumda saçın görüntüsünü olumsuz yönde etkiler. Kepekli saçlara sahip olan bir insan saçlarını yıkarken ısırgan özütlü şampuan kullanmalı, saçını köpürttükten sonra da ince dişli bir tarakla bu köpük arınana kadar saçını taramalıdır. Bu işlem sayesinde hem ısırgan özütü saç derisine uygulanmış olur hem de saç aralarında bulunan kepek arıtılır.

Saç Kremlerinde Kullanım Ölçüsü Nedir?

Kozmetik ve bakım ürünlerinin son gözdesi olan saç kremleri yanlış uygulandığı takdirde saç dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle bu kremlerin içerisinde bulunan yumuşatıcı madde saç diplerini inceltmekte ve daha fazla kılın dökülmesine sebep olmaktadır. Bu ürünler asla şampuanla kıyaslanmamalıdır. Şampuanlar ne kadar kullanılırsa kullanılsın saçlara zarar vermez. Normal uzunluktaki bir saça erkekler için yaklaşık bir, kadınlar için ise iki çay kaşığı kadar krem kullanılmalıdır. Bu krem kesinlikle saç ortasından uygulanmamalıdır. Önce saç derisine masajla yedirilmeli, daha sonra ise ince dişli bir tarak yardımıyla saç diplerinde birikmiş olan bu krem temizlenene kadar saçlar taranmalıdır. Saçınızı iyi yıkayamadığınız takdirde krem saçlarınızı birbirine yapıştıracaktır.

Kepek Nasıl Geçer?

Kepekli saçlar birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler. Saçlar, insanlar için son derece önemlidir. İyi bir dış görünüşe sahip olmak istiyorsanız saç bakımınızı aksatmamanız gerekir. Kepek oluşumu kişilerin saç derilerine göre farklılık gösterir. Bazı insanlar yağlı saçlara sahip oldukları için, saç derisinden kopan parçalar saça yapışır. Saç derisi kuru olan insanlarda ise sürekli dökülen deri kepek oluşumuna yol açar. Genel olarak kepeğin oluşum sebebi saç derisinin bakımsız kalmasıdır. Saç derisi, özellikle uzun saçlı kişilerde bakımsız kalabilir. Çeşitli saç kremi ve bitkisel yağlarla deriye nem kazandırılarak saç derisi bakımı yapılabilir. Bu sayede kepek oluşma ihtimali minimum seviyeye inecektir.

Kepekli Saçlar Nasıl Yıkanır?

Kepekli saçlara sahip kişiler doğru şekilde saçlarını yıkayarak kepekten kurtulabilirler. Bunun için son derece inde dişli bir tarak gerekir. Saç köpürtüldükten sonra hiç su kullanman, sadece saçı tarayarak bu köpüğü arıtmak gerekir. Bu işlemin amacı saçlara yapışan ya da saçların arasında kalan kepekleri temizlemektir. Saçınızı köpükten arıttıktan sonra güzelce yıkayıp tekrar şampuanlamanız gerekir. Tarak kullanırken deriye zarar vermemeye dikkat edilmelidir. İnce uçlu tarağı saç derinize sert bir şekilde sürdüğünüzde derinizin soyulmasına yol açabilirsiniz. Bu durumda kepek daha da artacaktır. Eğer saç derinizde yaralar oluşmuşsa bir an evvel doktora gitmeniz gerekir. Bu yaralar geçmeden kepekten kurtulmanız neredeyse imkânsızdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here