Ana sayfa Sağlık Göğüs Kanserinde Erken Tanı

Göğüs Kanserinde Erken Tanı

714
0

Dünya genelinde Akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan ölümcül kanser türlerinden Meme kanserinde erken tanı çok önemli. Her kadın kendi kendine muayene yaparak ve gerekli görüldüğü taktirde doktor kontrolünde mamografi çektirerek bu hastalığa karşı temkinli hareket etmeli .
Meme kanseri ölümcül bir kanser türü olmasına karşın tıbbın bugün geldiği noktada erken teşhis ile tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Önemli olan kadınların bilinçli bir düzeyde hastalığın ve vücutlarının farkında olmalarıdır .
Meme kanserinin bir kaç çeşidi vardır. Bunlardan biri süt bezlerinin içinde oluşanlardır. Genellikle iki memede birden ve ya bir memede bir kaç tane olarak oluşurlar. Memeden koltuk altına doğru yayılırlar. Meme kanserinin lenf bezleri ve meme dışında başka organlara yayılmasına Metastatik meme kanseri adı verilir. Meme kanseri en çok akciğer, karaciğer ve kemik sistemine yerleşir.
Meme kanserindeki ilk risk kadın olmaktır. Erken yaşta adet görme, genç yaşta menopoza girmek te bir risktir. Hiç doğum yapmamış ve ya ilk doğumunu 35 yaşın üstünde yapmış kadınlarda daha sık görünmektedir. Genetik bir hastalık ise risk büyür. Menopoz sonrası kilo alımı, alkol tüketimi ve iri ve yoğun memelere sahip olmakta risktir.
Elle muayene sırasında ele gelen bir kitle olup olmadığı, meme derisinde ve ya başında bir deri çekilmesi olup olmadığı, meme başından bir sıvı gelip gelmediği ve koltuk altında bir kitle olup olmadığına bakılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here