Ana Sayfa Güzellik Kök Hücre Yöntemi Sağlık ve Güzellik Vaadediyor

Kök Hücre Yöntemi Sağlık ve Güzellik Vaadediyor

913
0

Kalp hastalıklarından göz sağlığına kadar pek çok alanda kullanılan kök hücre tedavisinin şimdilerde en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de cilt bakımı. Akne sorunu başta olmak üzere cilt gençleştirme ve yeni saçlar için de kullanılan kök hücre tedavisi, beklenilenin üzerinde iyi sonuçlar veriyor.

Cilt bakımı ve gençlik için kullanılan kök hücreler ise fibroblastlar. Deri içerisinde bulunan fibroblastların görevi hücreler arasındaki proteini sentezlemek. Bunun yanı sıra, fibroblastların deri hücrelerinin yenilenmesi başta olmak üzere deri yapısını ve bütünlüğünü koruyup dokuyu da yenilediği ve gençleştirdiğini de söylemek gerek. Ayrıca fibroblastlar, derinin genç kalmasını sağlayan kolajen ve elastini de bol miktarda sağlayan önemli maddeler.

Derinin genç kalması için vazgeçilmez maddelerden biri olan fibroblastların uygulanışı ise klasik mezoterapi yöntemiyle yapılıyor. 15-20 günlük periyotlarla 3 ya da 4 seans şeklinde deri altına enjeksiyonlarla uygulanan yöntemde doktor tavsiyesiyle farklı dolgu maddeleri de eklenebiliyor.

Fibroblastların en çok kullanılış amacı ise dudak dolgunlaştırmada ve kırışıkların giderilmesi gibi estetik yöntemlerin yanı sıra, yara ve yanık tedavilerinde, akne veya suçiçeği gibi izlerde ya da kronik yaralar olarak sıralanıyor.

Cilt gençleştirme amacıyla kullanılan fibroblastlar, deriye enjekte edildikten sonra bulundukları bölgelerde kolajen ve elastin sentezini artırıyorlar ve böylece cildin bozulan protein yapısını onarmaya başlıyorlar. Bu sayede ise cildin yaşlanma belirtileri ortadan kalkması sağlanıyor ve yenilenme de başlamış oluyor.

Kök hücre tedavisinin en etkili olduğu durumlardan biri de akne tedavisi. Akne izleri için uygulanan kök hücre tedavisini diğer yöntemlerden ayıran en önemli nokta ise, uzun bir süre geçtikten sonra bu yöntemin tekrara uygulanması gerektiği.

Kök hücre tedavisinde uygulanacak olan fibroblastların kişiye özel olabilmesi için kulak arkasından 3 mm’lik bir biyopsi örneğinin yanı sıra, bir miktar da kan alınıyor. Daha sonra ise bu örneklerde bulunan fibroblastlar bir laboratuvarda ayrıştırılıyor ve bu fibroblastlar 4-6 haftalık bir süre içerisinde de çoğaltılıyor. Buna ek olarak kök hücre tedavisinin herhangi bir yan etkisi de yok ancak uygulamadan sonraki ilk 48 saat güneşe çıkmamak gerekiyor. Ayrıca toplumda yaygın olarak görülen sorunlardan arasında olan kellik sorunu için de kök hücre tedavisinin oldukça etkili bir yöntem olduğunu hatırlatmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz