Ana sayfa Sağlık GIDA ZEHİRLENMESİ

GIDA ZEHİRLENMESİ

206
0

Gıda Zehirlenmesi 

 Gıda zehirlenmesi kirlenmiş yiyecek veya su ile insanları etkileyen ve genel anlamda mikroplar, virüsler, bakteriler, parazitler, toksinler gibi mikroorganizmalar tarafından hastalık yapan bir hastalığın genel ismidir. Gıda zehirlenmesi yaygın olarak ishal şeklinde dışa vurmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere dünya çapında her sene milyonlarca insan bu rahatsızlık ile karşılaşmaktadır.
Gıda zehirlenmesinin etki alanı
Gıda zehirlenmesi yapısında mikroorganizma barından besini tüketen herkesi tek tek veya grup halinde etkileyebilir. Restoran , kafeterya , kantin ve okul gibi toplu yemek yenen yerlerde yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur.
Gıda zehirlenmesine sebep olan yaygın besinler
Mikrop barındıran kırmızı et veya tavuk, kirli su, mayonez, az pişmiş veya çiğ et, yumurta, balık, istiridye ve buna benzer gıdalar dünyada en sık gıda zehirlenmesine sebep olarak yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca gıdalar paketleme sırasında veya raflarda uzun süre beklemekten dolayı da bozulmaya uğramaktadır. Özellikle son tüketim tarihleri incelenmeden hiç bir ürün satın alınıp tüketilmemelidir.
Gıda zehirlenmesine sebep olan mikroorganizmalar
Gıda zehirlenmesine sebep olan mikroorganizmalar, Campylobacter enterit, Staphylococcus aureus, Shigella,kolera, E. coli enterit,  Listeria vb. şeklinde olarak sıralanabilir.
Gıda zehirlenmesinde hassas yapı gösteren kişiler
Gıda zehirlenmesinde özellikle savunmasız olan bireyler yaşlılar ve bebeklerdir. Bu kişiler için ayrı bir  hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca sık sık seyahat edenler ,böbrek ve diyabet hastaları dikkatli olmalıdır. Bunun dışında gebe veya emziren kadınların gıda zehirlenmesine karşı tedbiri elden bırakmamalıdır
Gıda zehirlenmesinin belirtileri
Gıda zehirlenmesi yaygın olan ilk belirtiler karın krampları, ishal, bulantı,karın ağrıları,  kusma, halsizlik, ateş, üşüme ve titreme, baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. 4-6 Saat içerisinde tüketilen kusurlu gıda veya mikrop barındıran su içme ile belirtiler kendini göstermeye başlar. Bu sürenin uzunluğu gıdanın türüne, yeme miktarına ve vücut direncine bağlı olarak değişim gösterebilir.
Gıda zehirlenmesinde tedavi
Gıda zehirlenmesi belirtileri başladığı andan itibaren bu hastalara bol bol ve sık sık sulu yiyecekler içirmek gerekmektedir. Genel olarak gıda zehirlenmesi durumunda hastalık kendiliğinden giderilir. Bazı durumlarda ise hastalar ancak antibiyotik ile tedavi edilmektedir.
Gıda zehirlenmesini önlemek için öneriler
Gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için yemeklerden önce eller yıkanmalı, tırnak temizliğine önem gösterilmeli ayrıca besinler yıkanmadan yenmemelidir. Bunun dışında taze ürünler tüketmeye özen gösterilmeli, içilen suların filtrelenmesi sağlanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here