Ana sayfa Sağlık GENİZ AKINTISI

GENİZ AKINTISI

276
0

Geniz akıntısı, çoğu zaman kişilerin günlük hayatta zorluklar yaşamasına neden olan bir sorundur. Kirli ve soğuk havalar, mevsimsel değişiklikler, bağışıklık sisteminin gücünü yitirmesi gibi nedenlerle birlikte ortaya çıkan ve kronikleşebilen bir rahatsızlık türüdür.

Farklı nedenlerle birlikte burun ve sinüslerin solunum havası geniz akıntısı sonucu olumsuz yönde etkilenir. Akıntı git gide daha koyu ve yapışkan çoğu zaman da rahatsız edici bir koku haliyle birlikte genizden geçerek geniz akıntısını meydana getirir. Grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaşandığı durumlarda burun içinde bulunan dokular mikroplar yüzünden hasara uğrar. Bu durumda bazı sızıntılar oluşur ve bu sızıntılar, koyu ve yapışkan özelliğe ve rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Sinüzit hastalığı olanlar, bu hastalık yüzünden geniz akıntısı problemiyle karşılaşırlar. Bu sorun bazı durumlarda kronikleşebilir. Ayrıca enfeksiyonların görülme sıklığının artmasıyla birlikte kişide kronik baş ağrıları, yüz ve gözde ağrılar, burun tıkanıklığı ve koku almada zorluk yaşanması gibi problemler de ortaya çıkabilir. Geniz akıntısından şikâyetçi olanların bu sorunu azaltmaları için dikkat etmeleri gereken pek çok nokta vardır. Geniz akıntısı problemi yaşayan kişinin gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmesi çok önemlidir. Eğer kişide sinüzit sonucu geniz akıntısı sorunu yaşanıyorsa, mutlaka bir doktordan yardım alınmalıdır. Alerjik reaksiyonlar yaşandığında aynı şekilde bir doktora başvurulması gerekmektedir. Günlük hayatta bitkisel çayların tüketimi akıntıya yararlı olacak ve boğazı rahatlatacaktır. Geniz akıntısı problemi yaşayan kişilerin sigara ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir.

Geniz akıntısı tedavisine başlamadan önce, geniz akıntısının neden oluştuğunu anlamak ve nedene göre tedavi uygulamak çok önemlidir. İlk başta kişi kulak burun boğaz muayenesi olmalı ve devamında gereken tetkikler yapılmalıdır. Eğer başarılı bir tedavi yolu izlenirse, geniz akıntısı probleminin sona ermesi mümkündür. Geniz akıntısında nazal alerji denen durum yaşanıyor olabilir. Nazal alerjide kişide alerjiye yol açan etkenler sonucu geniz akıntısı meydana gelmiştir. Kişinin alerjiye neden olan maddelerden uzak durması gerekir. Eğer sinüzit geniz akıntısına neden olmuşsa operasyon yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyonlarla başa çıkılması için burun spreyi ve birtakım ilaçlar kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here