Ana Sayfa Sağlık BÖBREK YETMEZLİĞİ

BÖBREK YETMEZLİĞİ

426
0

Böbrek, insan hayatı için çok önemli bir organdır. Boşaltım sisteminin yapı taşlarından birisi olarak geçer ve hayati değeri oldukça büyüktür. Böbrek organında da insanlar türlü problemler yaşayabilmektedir. Böbrek yetmezliği de bu hastalıkların başında gelmektedir ve çok önemlidir. Böbrek yetmezliğinin ne olduğu ve nasıl anlaşıldığı, tedavi yöntemleri her zaman merak edilir.

Böbreğin kirli kanı temizleyememesi ve bunun gibi problemler böbrek yetmezliğinin sorunlarını oluşturan olumsuz durumlardır. Şeker hastalığı, hipertansiyon, nefritler, böbrek taşı sorunu, idrar yollarının tıkanması ve yine idrar yolunda olan enfeksiyon durumları, genetik bazı hastalıkların sonuçları, kansızlık ve anemi gibi durumlar karşısında böbrek yetmezliği meydana gelebilir. Akut ve kronik böbrek yetmezliği olarak iki türlü böbrek yetmezliği meydana gelebilir. Böbrek dokusunda meydana gelen yaralanmalar, yırtılmalar ve hasarlar sonucu birden bire oluşan durumlarda akut böbrek yetmezliği meydana gelir. Farklı kimyasallar ve ilaçlar da buna sebep olabilmektedir. En doğru şekilde doktor muayenesi sonucunda anlaşılır. Kronik böbrek yetmezliğinde ise, kalıcı olarak böbreklerde meydana gelen problemlerdir ve daha yavaş kendisini hissettirir. Uzun ve kalıcı bir dönemden bahsedilmektedir. Bu durumda ise böbrek nakli ya da diyaliz işlemleri yapılması zorunlu hale gelir. Bu tedavi süreçleri oldukça zordur ve hastayı çok yıpratır. Periyodik aralıklar ile yerine getirilen uygulamalardan oluşur. Halsizlik ve yorgunluk, iştah kaybı ve idrar durumlarında meydana gelen problemler ile böbreklerden birisinin hasarlı olduğu anlaşılabilir. Böbrek ağrıları da oluşma gösterir. Bu durumda geç kalınmadan doktora gidilmesinde fayda vardır. Erken tanı ve teşhis her zaman faydasını gösterir. Ağır ve ciddi bir hastalıktır. Tedavi yöntemleri yerine getirilmezse ve dikkat edilmezse hayati sonuçlar meydana gelebilir. Bu nedenle doktor kontrolü şarttır. Böbrek yetmezliği için bireyler yeteri kadar bilinçli hale gelmelidir. Böbrek sağlığı için doktor önerileri yerine getirilmeli ve su içilmesine çok önem verilmesi gerekir.

Böbrek dokusuna zarar verecek her şey uzak tutulmalıdır. İdrar düzenine dikkat edilmeli ve sağlıklı bir tuvalet alışkanlığı yerine getirilmelidir. Böbrek yetmezliği ihmal edilmemesi gereken ve gerçekten önemli bir hastalıktır. Diyaliz en çok kullanılan tedavi yöntemidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz