Ana Sayfa Sağlık DAMAR SERTLEŞMESİ

DAMAR SERTLEŞMESİ

438
0

Damar sertleşmesi nedir?

Damar sertleşmesi, atardamar duvarlarının kalınlaşıp esneklerini kaybettikleri bir hastalıktır ve tıp dilinde adı aterosklerozdur. Dama sertliği, kalbi besleyen damar duvarlarında yağ ve kireç birikmesi nedeniyle oluşur. Vücutta atardamarları tutan bir hastalık olmakla beraber birden fazla damarın tutulması çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Atardamarlar sağlıklı bir insanın vücudunda esnek bir yapıya sahiptir. Vücudun yapısına göre şekil alarak, bazı durumlarda genişler bazı durumlarda ise daralarak hareket eder. Bu şekilde damardan gönderilen kanın miktarı ayarlanmış olur. Çeşitli durumlar atardamar duvarlarının zarar görmesine neden olabilir ya da atardamar duvarları farklı bir şekil alabilir. Böyle durumlarda kan akış miktarı azalır ya da çoğalır. Bu da damarların sertleşmesi anlamına gelir. Damar sertliği bütün organ ve dokulara ulaşır. Gerekli besini ve oksijeni taşıyan atardamarların tıkanmasına sebep olarak sağlık açısından risk oluşturur. Teşhisinde geç kalınması kalıcı hasarlara hatta ölüme neden olabilir. Kalp krizi ve beyin kanamasının başlangıcı olduğu söylenebilir bu nedenle ciddi riskler oluşturan bir hastalıktır.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir: 50 yaşın üzerinde olmak, erkek cinsiyette olmak, ailede erken yaşta kalp rahatsızlığı yaşayan birinin olması, kan yağlarının yüksek olması, diyabet, sigara kullanmak, menopoz.

Sigara kullanmak kalp rahatsızlığı açısından ciddi risk oluşturur. Yüksek tansiyonu olanlarda ve bünyesi zayıf kişilerde tedavi süreci daha uzun sürebilir. Menopoz döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle hastalık görülebilir. Tedavisinde hormon desteği sağlanır. Ayrıca aşırı kilo da damar sertliği açısından risk oluşturabilir. Alkolün de felç riskini artırdığı bilinmektedir.

Hastalığın tedavisi

Göğsün sıkışması ve kalp ritim bozuklukları en sık görülen belirtilerdir. Bacaklarda görülen belirtiler ise kasılma ve kramplardır. Düzenli egzersizle bu hastalıktan uzak kalmak mümkün olabilir.

Hastalığın tedavisi, ilerlemesinin yavaşlatılması ya da durdurulması için uygulanan tedavileri içerir. Tıkalı ya da daralmış damarlar anjiyo gibi çeşitli yöntemlerle açılabilir. Koruyucu tedavide sigarayı bırakmak ve spor yapmak gerekmektedir. Eğer hastalık hafif düzeyde ise ilaç kullanılabilir. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve beslenme düzeni oluşturulması gerekir. Sebze ve meyve tüketiminin bu hastalık açısından önemi vurgulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz