Ana sayfa Sağlık Diş ağrısı neden olur çözümleri nelerdir?

Diş ağrısı neden olur çözümleri nelerdir?

206
0

Diş ağrısı neden olur çözümleri nelerdir?

Diş sağlığı toplumsal olarak önem vermediğimiz bir konudur zira düzenli olarak altı ayda bir kontrol ettirsek çürüme veya diğer diş problemlerine erken müdahale ederek daha az acı çekip sorunu ortadan kaldırmış olabiliriz.

Dişlerde oluşan ağrıların genel nedeni dişlerdeki çürümüş kısımlardır. Diş çürükleri her yaşta insanların başına gelebilir. Çürüklerin oluşmasındaki en büyük etmen yanlış veya yetersiz ağız temizliğidir. Düzenli dış fırçalama yemek sonrasında dişlerde oluşan şeker kalıntılarını, yiyecek kalıntılarını gidereceği için önemlidir. İnsanlarda sindirim ağızda başlar ağızda bulunan bakteriler yediğimiz yiyecekleri parçalamak için asit üretirler bu asitin kalıntıları dişleri koruyan tabakanın incelip zayıflamasına daha kötüsü de koruyamayarak çürümesine sebep olabilir.

Dişlerdeki küçük bir çürük bile acıya sebep olabilir eğer önlem alınmazsa apse yapıp çenede büyük şişlik yapabilir. Çürük dişlerin soğuk ve sıcağa hassasiyeti artar soğuk su veya sıcak çay içerken daha fazla acı verir. Diş ağrısına uygulanabilecek geçici çözümler olsa da kesin çözüm diş doktoruna başvurmanızdır.

Diş ağrısına evinizde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem;

  • Yemek sonrasında dişlerde kalan artıkları diş ipi veya diş fırçası ile iyice temizleyin daha sonra yarım bardak su içerisine bir çay kaşığının yarısı kadar tuz ilave edip bu tuzlu su ile gargara yapın.
  • Eğer dişinizde apse varsa soğuk buz torbası ile kompres yaparak ağrıyı geçici süre azaltabilirsiniz.
  • Dişin çürük kısmında oyuk olmuşsa buraya pamuğu karanfil yağına batırıp bu kısma koyarsanız acıyı azaltır.
  • Soğuk ile başlayan ağrılarda çürüğün ilerlediğinin belirtisidir. Bu durumda kanal tedavisi yaptırmamak için son çağrıdır daha fazla çürük ilerlemeden diş doktoruna başvurmanız gerekir.
  • Sıcak ile bağlayan ağrılarda ise pulpa iltihabı çok ilerlemiş demektir ki bu durumda soğuk yöntemler ağrınızı azaltabilir. Kanal tedavisi ile çürüğe çözüm bulabilirsiniz.
  • Çürük dişlerde iltihap oluşmuşsa dişinizi sıktığınızda ağrınız artar. Bu şekilde iltihap kapması durumunda antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Yine diş doktoruna başvurmanız sizin açınızdan iyidir.
  • Ağrıyan dişinize aspirin veya ağı kesici ilaçlar koymayın zira ağrı kesici ilaçlardaki kimyasal maddeler içerdiklerinden diş eti veya çevresindeki yumuşak dokuların tahriş olmasına sebep olabilirler.

Dişlerde oluşan ağrıları çürükler haricinde çene kemikleri içindeki diş köklerinin dışarı çıkması da ağrılara neden olabilir. Bunun haricinde diş etlerinin çekilmesi veya yirmilik dişlerin çıkması da ağrıya sebebiyet verebilir.

Diş ağrılarında yapılmaması gereken yöntemlerde vardır. Bunlardan bazıları;

İlk diş ağrısı hissettiğimizde başvurulan ilk yöntem ağrı kesici ilaçlar kullanmak olur bunun olumsuz sonucu başka bir ilaç kullanıyorsak yan etkileri olabilir kullanacağımız ilacın yan etkileri mutlaka okumalıyız. Bilmediğimiz ilacı kesinlikle kullanmayınız başkasına iyi gelen ilaç sizde ters etki yapabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ilacın uygulanma şeklidir. Örneğin aspirini ezip veya küçülterek ağrıyan dişinize koymayın zira ilacın içindeki kimyasallar diş etine zarar vererek başka ağrılarda oluşturabilir faydalı olsun derken zararı dokunabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here