Ana Sayfa Sağlık 09.12.2015 Çölyak Hastaları Nasıl Kozmetik Ürünler Kullanmalı?

09.12.2015 Çölyak Hastaları Nasıl Kozmetik Ürünler Kullanmalı?

392
0

Çölyak Hastaları Nasıl Kozmetik Ürünler Kullanmalı?

Gıdalarda glutene karşı hassasiyeti olan çölyak hastaları kozmetik ürünleri seçerken de oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çölyak hastalığı ince bağırsak alerjisidir. Bu tür hastaların bağışıklık sistemleri glutene karşı aşırı tepki göstermektedir.

Glutene karşı hassasiyeti olan kişiler gluten içermeyen kozmetik ürünler kullanmalıdır. Çünkü aşırı hassas olan çölyak hastası kişiler kullandıkları makyaj malzemelerinde az miktarda gluten dahi olsa hemen reaksiyon gösterirler. Bazı kozmetik ve kişisel bakım ürünleri bitkisel kökenli oldukları zaman içlerinde gluten bulunabiliyor. Bundan dolayı böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişilerin bu tür ürünleri alırken içerik kısmını dikkatlice okumaları gerekmektedir. Kozmetik ürünlerinde bulunan gluten deri yoluyla emilmiyor. Dudağa sürülen ruj, parlatıcı ve yüze sürülen nemlendiriciler çok az gluten içerdikleri zaman bunu ağızdan alan bazı çölyak hastası kişiler için gluten hassasiyetine bağlı olarak belirtiler görülebilmektedir. Aktarlarda satılan ve kozmetik amaçlı kullanılan buğday ve yulaf özü içeren yağlara çok dikkat edilmelidir.

Çölyak hastalığınız bulunuyorsa alacağınız kozmetik ürünlerin içeriklerini mutlaka okumanız gerekir. Ürün ile ilgili bir bilgi yoksa ya da yeterli bir bilgi verilmiyorsa bu konuda bilgi almak için üretici firma ile iletişime geçmeniz sağlığınız açısından en doğru davranış olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz