Ana sayfa Sağlık Çalınmış Anlar

Çalınmış Anlar

221
0

Çalınmış Anlar

“Dün akşam ne yediğimi hatırlamıyorum!” Cümlesi oldukça tanıdık geldiği için hemen bir sağlık probleminizin olduğunu düşünmenize gerek yok. Unutkanlık, sıklıkla rastlanan basit bir sorundur aslında. Çoğunlukla başka bir hastalığın habercisi olsa da ilerlemeyen ve belirli seviyede kalan unutkanlıklar tedavi edilmesi gerektiren bir hastalığı anlatmaktan oldukça uzaktır. Giderek artan unutkanlıklarsa mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalığın başlangıcında olduğunuzun sinyali demektir.

Gençlik yıllarında yaşanan unutkanlıklar, çoğunlukla depresyonu anlatan bir durumken, ilerleyen yaşlardaysa hafif unutkanlıklar, yaşlılığa bağlı unutkanlık olarak değerlendirildiğinden genellikle göz yumulabilir bir kusur olarak görülmektedir. Gün geçtikçe artan, yargılama, kişilik, hareket, dil, düşünce ve hafıza gibi algılarınızı bozan bir hal almış unutkanlık ise, ne yazık ki, Alzheimer hastalığını anlatan ilerlemiş bir durumdur. Filmlerde görmeye alışkın olduğumuz kim olduğunu unutmuş olan kişilerin yaşadığı unutkanlık değildir. Tıpkı 05hastalığı gibi çok daha derin bir hastalığı anlatmaktadır.

Tipi ya da tanısı ne olursa olsun her tip unutkanlığın hastalık sayılmayacağının bilinmesi gerekliliğinin yanı sıra her tip unutkanlığın aslında beyindeki hücrelerin ölüyor olduğunu anlattığının da farkında olunmalıdır. Unutkanlıkla, hafıza kaybının sınırı kolayca fark edilebilir. Kısa ya da uzun süreli belleğimizdeki bozulmalar unutkanlığımızı dikkat eksikliğinden ya da yaşlılıkla ilgili unutkanlıklardan ayıran en önemli farklılıklardır. Öğrenmekte olduğunuz yeni bilgileri kaydedemiyor ya da geçmişte yaşadığınız bir anıyı hiç hatırlamıyorsanız hafıza kaybı diğer bir deyişle amnezi sorunu yaşamakta olduğunuzu bilmeniz de fayda var. Hipnoz uygulanmış kişilerin hipnoz altındayken söylediklerini ve anlattıklarını hatırlamıyor olmaları da amneziye güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Erken çocukluk dönmelerinin hatırlanamayışı eğer ki hatırladığı anıları sonradan unutmak değilse, beynin gelişimini henüz tamamlamamış olmasıyla açıklanır.

Herhangi bir çarpma, travma ya da aşırı alkol alımı sonrası yaşadıklarını hatırlamayan birçok kişiyle ilgili hikayeleri sıklıkla duymuşsunuzdur bu gibi durumlar geçici hafıza kaybının en güzel örnekleri olabileceği gibi anının hatırlanmamak üzere unutulduğunun da sıklıkla karşılaşıldığı durumlardır. Bu tip hafıza kayıpları ise genel olarak amnezi olarak adlandırılmaktadırlar. Hayatınızda yaşadığınız belirli bir anı olduğu gibi hayatınızdan çıkarmış olmak yaşanmışlığınızdan çalınmış bir zaman dilimi demektir. Travma sonrası sıklıkla görülen amnezi yaygın kanının aksine başka travma, çarpma ya da darbe sonrası iyileşmez tam tersine daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Beyninizin sizden hayatınızdan anlar çalmaya devam etmesini durdurmak kişilerin elindedir. Uzman’a danışılarak durdurabileceğiniz hatta hayatınızın parçalarının geri gelmesi sağlanabilir.

Her koşulda beynin zarar görmüş olduğunu anlatmakta olan hafıza kaybı kısaca belleğimizin hasar görmesi durumudur. Bazı madde kullanımlarının da oldukça etkili olabildiği bu durumda zamanın da müdahale edilmesi her hastalıkta olduğu kadar önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here