Ana Sayfa Sağlık Fobiler

Fobiler

453
0

Fobiler

Fare gördüğünüz de ya da zeytin gördüğünüz de mantıksızca çığlıklar atarak ortalıkta koşuşturmaya başlayanlardansanız sizi fobik olarak tanımlamak bizim için kolay sizin içinse sıradan olacaktır. Aslında korkmak için mantıklı hiçbir sebebin olmadığı nesnelerden ya da şeylerden korkuyorsanız bilmeniz gereken bunun adının literatürdeki yerinin fobi olduğudur. Güzel haberse, fobilerin mücadele edilebilir ya da iyileştirilebilir sorunlar olduğudur.

Kapalı alan, yükseklik, böcek, yılan, dişçi fobisi gibi korkulma yüzdesi az ya da hiç olmayan şeylere duyulan korkuların birçoğu çocukluk yıllarında gelişir. Korkunuzun mantıksız olduğunu bilir ancak bir türlü kontrol edemezsiniz. Korktuğunuz şeyle karşılaştığınız da verdiğiniz tepki refleks gibi düşünmeden birden ortaya çıkıverir. Kişilerin hayatlarını, iş tercihlerini etkileyebilecek yoğunlukta yaşanan fobilerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tehlikeli durumlarda korkunun hissedilmesi oldukça normaldir. Korku hissi insanı birçok tehlikeden koruyan gerekli bir duygudur ancak fobilerde korku abartılır. Her psikolojik ya da psikiyatrik kökenli sorunda olduğu gibi gündelik hayatımızı etkilemeyen hiçbir şey tedavi edilmesi gereken bir durumu anlatmaz. Fobilerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Psikiyatrik rahatsızlıkların belirtilerinden biri de olabilen fobiler ile mücadele edebilmeniz için önce fobinizi anlamanız gerekmektedir. Psikolojik terapi yardımıyla fobilerinizden kurtulabileceğiniz gibi ilaçlı tedavilerin yardımı ile de kolayca sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Gayet sakinken fobiye sebep olabilecek bir olay yaşandığında aniden olağanüstü bir korku yaşamaya başlıyorsanız ya da fobi kaynağına yaklaştıkça korkunuz artıyorsa fobi belirtilerini yaşamakta olduğunuzu bilmelisiniz. Kimi zaman fobi hissine mide bulantısı ya da bayılma da eşlik edebilir. Korkularınızla yüzleşerek terapi olmaksızın korkularınızın üstesinden gelebilmeniz mümkündür. Uzman yardımı ile tedavi olabileceğiniz gibi kendi çabanızla da korkularınızdan kurtulabilmek mümkündür ancak bunu yaparken düzenli aralıklarla deneme yapmayı da unutmamanız gerekir. Rahatlama tekniklerini öğrenmek ve uygulamak oldukça etkili yöntemlerdendir. Korku anlaşıldıkça mücadele etmek kolaylaşacaktır.  Bilmelisiniz ki, geçmişte yaşadığınız herhangi bir olayın tekrarlanmasından korkuyor olmak, birçok fobinin temelindeki sorundur.

18 yaşın altında kişilerde fobi belirtilerinin en az altı ay sürmesi beklenmektedir. Çocukların yaşadıkları karanlık korkusu gibi fobiler genellikle geçicidir. Anksiyetif bozukluğun bir türü olan fobilerde hipnoz uygulaması da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes de görülebilen fobi sosyal hayatımız da genellikle birisinden ya da durumdan hoşlanmadığımızı anlatmak için de kullandığımız bir kelimedir ve hastalık olabilmekten oldukça uzaktır, kontrol edebildiğiniz hiçbir korku fobi olarak adlandırılmayacaktır. Dünya nüfusunun yüzde 10 kadarının fobi sahibi olduğu tahmin edilmektedir. Görülme sıklığı olarak depresyon kadar yaygın olduğu düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz