Ana Sayfa Sağlık 08.12.2015 Çakra Diyeti Nedir, Çakra Diyeti Nasıl Uygulanır?

08.12.2015 Çakra Diyeti Nedir, Çakra Diyeti Nasıl Uygulanır?

407
0

Çakra Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Vücudun enerji noktalarına çakra denir. Çakralarınızı harekete geçirmek içinde farklı renklerde besinler tüketmeniz gerekmektedir. Çakra diyetini binlerce yıl önce keşişler uzun yaşamak için uygularlardı. Çakraların vücudumuzda girdap şeklinde dönen enerji noktaları olduğuna inanılmaktadır. Bu noktalar bilindiği zaman meditasyon ile onları geliştirmek mümkündür. Çakra diyetinde önemli olan kendimize uygun olan beslenmeyi öğrenmektir. Çünkü çakra diyeti sadece besinlerin içeriğiyle ilgili değildir. Çakra diyeti, besinlerin rengini önemseyen bir diyettir. Buna göre vücudumuzda bulunan çakra noktalarına göre tüketilmesi gereken besinler şunlardır.

Kök Çakra: Omuriliğin hemen alt kısmında bulunur. Bu bölüm hayatta kalma ve odaklanma ile ilgilidir. Bu nokta tüm çakraların temeli sayılır. Elementi toprak ve rengi de kırmızıdır. Vücudumuzda bağırsak ve rektum ile ilişkilendirilir. Kabızlık ve ishal gibi problemler yaşayan kimseler sebze olarak havuç, patates, turp, pancar ve soğan, meyvelerden nar, proteinlerden yumurta, et, fasulye, soyalı besinler, fıstık ezmesi ve baharatlı yiyeceklerden de siyah turp, Frenk soğanı, kırmızıbiber ve karabiber tüketmelidir.

Sakral Çakra: Bu bölüm karnın alt kısmında bulunur. Burası cinsellik ve yaratılıcılık ile ilgilidir. Bu bölümün elenti su ve rengi de turuncudur. Doğurganlık ve yaratıcılık konusunda problemler yaşayanlar sebzelerden kavun, mango, portakal, Hindistan cevizi, meyvelerden portakal ve mandalina, baharatlı yiyeceklerden tarçın, vanilya, keçiboynuzu, susam tohumu, kimyon, badem ve ceviz yemelidirler.

Solar Pleksus Çakrası: Bu nokta güç çakrası olarak bilinir ve midenin üst tarafında yer alır. Kişilerin yemekle ilişkilerini belirler. Özgüven ve iradeyi temsil eder. Elementi ateştir ve sarı rengini taşır. Yemek problemleri taşıyan insanlar tahıllardan, makarna, ekmek, pirinç, ay çekirdek yağı, keten tohumu, süt ürünlerinden, süt, peynir ve yoğurt ve baharatlardan da zencefil, nane, melisa, zerdeçal kimyon ve rezene yemelidir.

Kalp Çakrası: Göğüs bölümünün tam ortasında bulunur. Bu durum sevgi, şefkat ve insanın kendisini kabul etmesiyle ilgilidir. Elementi hava ve rengi de yeşildir. Doğada gördüğümüz her şeyi temsil eder. Sevgi tüm çakra sistemini dengede tutan bir cevherdir. Kişi sebzelerden, ıspanak, brokoli, karnabahar, lahana, kereviz, kabak ve kıvırcık, sıvı olarak yeşil çay ve baharatlardan reyhan, adaçayı, kekik, maydanoz tüketmelidir.

Boğaz Çakrası: Gırtlakta yer alan noktadır. Kendini ifade etme ve gerçeklikle ilgili olan bu bölümün elementi sestir. Rengi mavidir. Bu nokta tiroit bezlerini kontrol eder. Kalbi ve zihni arasında problemler yaşayanlar tiroitleri ile ilgili problemler yaşayabilir. Alacağınız uygun yiyecekler ile zihin ile kalbin koordineli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sıvı olarak su, meyve suyu ve bitki çayları, meyvelerden, limon, greyfurt, kivi, elma, armut, şeftali ve yaban mersi, baharatlardan ise tuz ve limon otu tüketebilirsiniz.

Alın Çakrası: Bu nokta üçüncü göz çakrası olarak da bilinmektedir. İki kaşın tam ortasında bulunur. Hem fiziksel hem de ruhsal boyutla ilgilidir. Elementi ışık olan bu nokta sezgilerimizi temsil eder. Bu nokta vücudumuzda hormonlarımızdan sorumlu olan hipofiz bezinde bulunur. Rengi civit mavisidir. En uygun yiyecekler arasında koyu renkli meyvelerden, yaban mersini, siyah üzüm ve böğürtlen, sıvılardan kırmızı şarap ve üzüm suyu ile baharatlardan lavanta, haşhaş tohumu ve pelin otu yenilmelidir.

Tepe Çakrası: Bu nokta beynimizde bulunur. Diğer bir adı da taç çakradır. Çakraların en önemlisidir. Beş duyumuzun zaman ve mekân ötesi duyu algılamasıyla ilişkilidir. Elementi düşüncedir ve rengi de mordur. Amacı bütün düşünceleri en yukarı taşıyarak tüm çakralara iletmektir. Sebzelerden patlıcan ve tütsülerden de adaçayı, reçine, ardıç ağacı tüketilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz