Ana Sayfa Sağlık Antibiyotiklerle Başımız Fena Halde Dertte Olabilir

Antibiyotiklerle Başımız Fena Halde Dertte Olabilir

1055
0

Antibiyotikleri bu şekilde kullanmaya devam edersek ve yeni antibiyotik çeşitleri çıkmaz ise vücudumuz artık antibiyotiğe karşı koyamaz hale gelecek. Buda en ufak Enfeksiyon riskinde ölmemize kadar gidecek.

Antibiyotiği Kötüye Kullanıyoruz

                Bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi mikroorganizmalar, Enfeksiyon hastalığına yol açıyor. Antibiyotik ise bakterilerin oluşturduğu Enfeksiyon hastalıklarında kullanılmaktadır. Virüs, mantar ve parazite bağlı Enfeksiyonlarda etkisiz kalmaktadır. Yakalandığımız her Enfeksiyon hastalığında çareyi direk Antibiyotiklerde aramamız çok yanlış bir tutumdur. Ateşi çıkan bir hasta bakteriden Enfeksiyon kapmış diye tabir edilmemeli ve bilinmelidir ki ateşi çıkartacak çeşitli hastalıklar da mevcuttur. Virüs, mantar ve parazite bağlı Enfeksiyon da ateşi yükseltir. Doktora gitmeden bilinçsiz bir şekilde ateşi düşürmek adına verilen antibiyotik kötüye kullanıma örnektir.

Antibiyotik İçin Doğru Zaman

Kullanmaya başladığımız Antibiyotikler başladıktan ve sonrası için en az 10 soruya net cevap vermek zorundadır.  Antibiyotik kullanmamızı gerçekten gerektiren bir hastalık var mı? Hastanın şikayetleri, muayene bulguları, rutin kontrolleri detaylı bir biçimde incelenmeli ve bilinçli bir şekilde yorumlanmalıdır. Bazen olaylar aniden gelişiyor hastanın, Menenjit, zatürre, karın içi enfeksiyonu, sepsis gibi hastalıklar etkenin bakteri olabileceği düşünülerek gerekli tetkikler yapılmadan doğrudan Antibiyotik tedavisine başlanır bu da çok yanlış ve hastanın hayati fonksiyonlarını etkilemesine yol açacaktır.

Kış Geldi Antibiyotikler Piyasaya Sürüldü

Nedendir bilinmez tüm dünya genelinde üst solunum yolu Enfeksiyonu için Antibiyotik yazılır reçetelere. Sonbahar ve kış aylarında,  soğuk algınlığına neden olan 8-10 kadar çeşitli virüs ve her birinin en az 10 çeşitli olan alt türleri mevsimsel gribe yakalanma riskini arttırmaktadır. Durum gösteriyor ki bu rahatsızlıklarda Antibiyotiğin hiç etkisi olmayacaktır. Fakat bu duruma karşı yazılan her üç reçeteden birinde mutlaka Antibiyotik yazılmaktadır.

Bilinçsiz Kullanılan Antibiyotikler Ne Tür Sorunlara Neden Olmaktadır

3 ana başlık altında incelemek istersek:

  1. Antibiyotiğe karşı vücut direncinin gelişmesi
  2. Antibiyotiğin neden olduğu yan etki
  3. Antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon

Alerjik reaksiyon, döküntülü ve kaşıntılı bir cilt hastalığı olduğu kadar hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek kadar tehditkar olabilir. İnsan vücudu içerisinde bağırsaklarda Flora isimli zararsız bakteriler yaşamaktadır. Bu bakteriler diğer bakterilerin hastalık yapmalarına engel olmaktadır. Kullandığımız Antibiyotik ise Flora isimli yararlı bakteriyi öldürüyor.  Antibiyotik kullanımından sonra ishal olup hastaneye yatan bir çok hasta vardır. Kadınlarda ise Genital bölgelerinde mantara neden olmaktadır. Tabi bu durum Flora isimli bakteriyi vücudumuzdan yok etmişsek başımıza gelmektedir.

 

Yeni Antibiyotikler Piyasaya Sürülmeli

Bakteriler Antibiyotiğe karşı direnç konusunda hemen kendini geliştirmektedir. Bu nedenle yeni antibiyotikler geliştirilmeli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. İlaç endüstrisi yeni antibiyotik araştırmasına ne yazık ki başlamamıştır. 20 yıl içerisinde gelişmiş olan Antibiyotik sayısına bakarsak 5 – 10 arasında anca olacaktır. İlaç endüstrisi ömür boyu kullanılabilecek direnç gelişmesi ile kullanımı azalmayacak ilaçlar geliştiriyor bu durumda oldukça sıkıntı çıkarmaya başlıyor.

Antibiyotik Kullanan Hastalar Doktor Reçetesi İle Almalı

Burada dikkat etmeniz gereken iki husus vardır. Soğuk algınlığı şikayetiniz varsa ecza dolabınızdan Antibiyotik almamanız ve kesinlikle doktorun yazmış olduğu reçetede var ise kullanmanız gerekmektedir. Ateş düşürücü olarak kullandığımız Antibiyotiklerin asıl görevi Enfeksiyonları temizlemektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz