Ana Sayfa Moda Almanca İngilizce Kadar Önemli Midir?

Almanca İngilizce Kadar Önemli Midir?

1082
0

Yabancı dil eğitimi denildiği zaman akla ilk gelen elbette ki İngilizcedir. Hatta iş başvurularında veya herhangi bir müracaatta İngilizce dil yeterliliğin var mı diye sorulmuyor bile. Bir zorunluluk haline geldi denilebilir. Bu sebepten dolayı insanlar yabancı dil deyince İngilizce dışındaki dilleri anlıyor. İngilizcenin yabancı dilden sayılmamasıyla Almanca, İspanyolca, İtalyanca gibi diller de farklılık göstermeye başladı. İngilizceyle aynı dil ailesinde olmalarından dolayı İngilizce bilen birisinin ilk tercihlerinden biri Almanca olacaktır. Çünkü dil yapısı itibariyle birbirlerine benzedikleri için öğrenimi de çok kolay olmaktadır.

Dil Soy Ağacında Almanca Nerededir?

Aslında şuanda dünya üzerinde konuşulan bütün dillerin kökenlerine baktığımızda yapı bakımından çok az bir farkla birbirlerinden ayrıldığını görürüz. Sondan eklemeli diller ve baştan eklemeli diller olarak ayrıldıkları gibi köken bakımından ise tek ve çok heceli diller olarak ayrılmaktadırlar. Almanca ise Hint Avrupa dil ailesinin Avrupa dilleri kolundaki Germen dilleri ailesinin iki üyesinden birisidir. Diğer üye ise İngilizcedir.

Aynı dil ailesini paylaşmalarının sebebi ise dilin yapısını oluşturan öğelerinin bir çoğunun küçük birer farkla İngilizceden ayrışmasından kaynaklanır. Bunun avantajlarından birisi; aynı aileyi paylaşan dillerden birini akıcı bir şekilde konuşacak kadar bilgi sahibi olduğunuzda, diğerlerini öğrenirken daha rahat edeceksiniz. Dil öğrenme hızınız ise oldukça yükselecek. Mesela Fransızca bilen birisinin İtalyancayı veya İspanyolcayı öğrenmesi çok kolaydır çünkü hepsi Latin dil ailesinin birer üyesidir.

Almancanın Önemi

Her dilin kendi değeri vardır. Hiçbirisi diğerlerinden üstün değildir. Ancak bazı diller çok fazla kullanıcısı olduğu için ve çok fazla bilindiği için diğerlerine nazaran daha çok yayılmıştır. Almanca dünyada en fazla konuşulan diller sıralamasında 11. Sırada yer almaktadır. Bu durum dilin önemini ve geniş kitlelerce kullanıldığını göstermektedir.

Genellikle mühendislik alanında başarılı olanlar Almanlar olduğu için dünyada mühendisliğin dili Almancadır diyebiliriz. Hem çalışanlar hem okuyanlar tarafından kullanıldığı için dilin kullanım alanlarını genişletmektedir. Ayrıca bünyesinde çok fazla Türk vatandaşı bulunmasıyla, vatandaşlarımız tarafından çokça seyahat edilen bir ülkedir. Bu durum da bizim tarafımızdan Almancanın önemini arttırmakta bir etkendir.

Almanya, Avrupa’nın orta yerinde yer almaktadır. Dolayısıyla seyahatlerde Almanya’ya uğrayanların sayısı da oldukça fazladır. Gezilip görülecek birçok yeri barındıran Almanya’da, yaşam standartlarınızı değiştirmeden geziyi gerçekleştirmek Almanca bilmeniz ile doğrudan alakalıdır.

Almanca Nasıl Öğrenebilirim?

Almancanın dil yapısını ve ne kadar önemli olduğunu, nerelerde kullanıldığından bahsettik. Peki bu denli önemli bir dil ne kadar sürede, nerede öğrenilebilir?

Dilin elbette ki pratikle öğrenimi daha kolaydır. Öğrenilmek istenen dilin etkisinde olduğu kültürden insanlar bularak onlarla konuşmak, o dile çevrilmiş kitapları okumak hep yardımcı olabilecek metotlardır.

Özel dersler veya dil okulları yabancı dil eğitiminde çokça başvurulan yöntemlerdir. Elbette ki gerektirdikleri bütçe, herkesin karşılayabileceği bütçelerden değildir. İşte bunun için çalışmalar yapılmış ve internet ortamında görüntülü, öğretim görevlisi ile sesli özel dersler denenmeye başlanmıştır. Gördüğü yoğun ilgi ve uygulanan kolay öğretim metotları ile beklenmeyen bir şekilde yayılan ve başvurulan bir yol olmuştur.

Preply sitesinde birçok seçkin ve alanında başarılı Almanca eğitmeni ile istendiği kadar ders alınabilir. Kolay bir şekilde Almancanızı geliştirmeye başlayabilirsiniz. https://preply.com/tr/almanca-eğitimi/skype adresinden ulaşabileceğiniz içerisinde 100’ü aşkın Almanca dilinde uzman olan eğitmenler bulunur. Derslerdeki anlatabilme kabiliyetine kadar diğer kullanıcılar tarafından değerlendirilmiş Almanca eğitmenleri alanlarında oldukça başarılıdır.

Sitede öğrenilmesi istenen dil seçildiğinde o dilin eğitmenleri, eğitmenlerinin ise ders verebilecekleri boş günler karşınıza çıkar. Tıpkı rezervasyon almak gibi yapılan bu işlemden sonra belirlenen gün ve saatte Skype üzerinden ders geçekleşmiş oluyor. Memnun kalıp kalmadığınıza dair yapacağınız anket ise o eğitmenin bir sonraki öğrencisi için bir değerlendirme olarak siteye bildiriliyor.

Preply ile İlgili Bilgiler

Sitenin kullanımı oldukça basit olarak dizayn edilmiş. Siteye girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir arama kısmı ve altında da öğrenmeyi talep edebileceğiniz diller bulunmaktadır. Öğrenmek istenilen dile tıklandığında o dilin eğitimini veren insanlar karşınıza çıkar. Bu eğitmenlerin kendileriyle ilgili vermiş oldukları kısa bir bilgi, yanında saat başına verilecek ücret, diğer öğrencilerin değerlendirmeleriyle 5 üzerinden ortalama bir not ve mesaj gönderme kısmı bulunmaktadır. Ders rezerve ederek iki tarafa da uyacak bir gün seçilir ve Skype üzerinden ders gerçekleşmiş olur.

Bir dil bir insan iki dil iki insan felsefesiyle yola çıkan ve öğrenmeye hevesli yeni adaylar, günümüzde kolaylıkla bu denli önemli olan Almancayı öğrenebilmelerinin bu kadar kolay olması elbette gelişen teknolojinin bir ürünüdür. Ancak önemli olan bu teknolojiyi bu amaçla kullanmayı iten insanın içindeki diğer kültürleri tanıma arzusu, diğer dilleri öğrenerek insanın kendini geliştirme isteğidir. Preply bu amaçla kurulmuş, içinde Almanca dahil olmak üzere bir sürü farklı yabancı dilin olduğu bir alternatif dil öğrenme yöntemi sağlayan başarılı bir sitedir.

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/tr/blog/2017/12/19/yazili-ingilizcenizi-gelistirmeniz-icin-ihtiyaciniz-olan-5-arac/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz