Ana Sayfa Sağlık AKREP SOKMASI

AKREP SOKMASI

456
0

AKREP SOKMASI

Akrepler nemli ve soğuk bölgelerde yaşarlar. Odunluk, çöplük ve bodrum akreplerin en sevdiği yerlerdendir. Genellikle akrepler akşam serinliğinde ısırırlar. Akreplerin öldürücü olan ve zararsız olan türünü birbirinden ayırmak oldukça zordur. Bu yüzden akrep sokması durumunda hiç düşünmeden acil tıp birimine başvurmak gerekir.

Akrep sokması olayına daha çok Güney ve Güneydoğu bölgelerinde rastlanılır. Akrep temas ettiği anda sokar. Akrep sokmasının etkisi akrebin yaşına, türüne, boyuna, cinsiyetine, mevsime, sokulan kişinin hassasiyetine, sokulan bölgenin hayat fonksiyonları için önemli olan organlara olan yakınlığına göre değişir. Bir kişide kalp ve solunum problemleri varsa, o kişi akrep sokmasından daha fazla etkilenebilmektedir. Akrebin iğnesinin sokulan organda meydana getirdiği derinlik de zehirlenmeyi belirleyen faktörlerdendir. Eğer akrebin iğnesi kemiğe denk gelirse dokulara geçmediği için daha az etki bırakır. Tüm akrepler, nörotoksik yapıda bir zehre sahiptir. Zehirleri merkezi sinir sistemini etkileyen bir güçtedir. Ancak bazı akrep türlerinin zehirleri hücreleri de etkileyebilmektedir. Eğer az zehirli bir akrep tarafından sokulmuşsa kişide daha çok lokal belirtiler meydana gelir. Ağrı, kızarıklık, şişlik bunların başında gelir. Ancak çok zehirli bir akrep tarafından sokulan kişinin lokal belirtiler yanında sistematik belirtilere de maruz kaldığı görülür. Bu tip akrep sokmalarında ağrılar çok şiddetlidir. Sokma yerinde önce bir acı hissedilir, daha sonra ağrı başlar, uyuşmalar baş gösterir ve bunun gibi duyum bozuklukları meydana gelir ve hızla yayılır. Akrebin zehri sinir sistemini etkilediği için kişide huzursuzluk, tükürük, bulantı ve kusma gibi durumlar da meydana gelebilir. Nabızda düzensizlik olması da mümkündür. Ölüm hali genellikle 12 saat içerisinde gerçekleşir, bazen de 2 gün içerisinde meydana gelir.

Akrep sokması durumunda öncelikle zehrin kana ve diğer dokulara yayılmasının önlenmesi amaçlanır. Sokulan bölgeye soğuk su veya buz temas ettirilir. İlk yardımda önemli olan öncelikle ağrıları dindirmek ve yarayı temizlemektir. Eğer zehir gözlere bulaşacak olursa bol süt veya su yardımıyla yıkanması gerekir. Akrep sokan kişinin yürümemesi ve hareket etmemesi gerekir. Kalp ve solunum fonksiyonlarının kontrol altında olması da çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz