Ana Sayfa Sağlık DENİZANASI ÇARPMASI

DENİZANASI ÇARPMASI

460
0

Yazın gelmesiyle birlikte tatil planları hız kazandı. Tatile çıkmadan önce her konuda hazırlıklar yapılır. Kimse tatilinde bir aksilik yaşamak istemez. Tatildeyken sağlığımızla ilgili de bazı önlemler alırız. Ancak tatil yerinde başımıza gelebilecek bazı tehlikelerin farkında olmayabiliriz. Bu nedenle bu konularda da bilgi sahibi olmamız gerekir.

Denizde yaşayan canlılarla ilgili çok fazla bilgi sahibi değiliz. Özellikle yaz aylarında denize girenler açısından denizlerde yaşayan bazı canlıların sağlıkla ilgili aksilikler yaşamalarına neden olabileceğini bilmek gerekir. Bazı deniz canlılarının denizde insan vücuduna çarpması ya da bu canlıların vücutla teması, sokması gibi durumlar tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlar etkin bir ilk yardım gerektirir.

Denizlerde yaşayan çeşitli zehirli balıkların, denizkestanelerinin ve denizanalarının vücuda çarpması acı verir ve bunların bazıları önlem alınmazsa tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda neler yapılacağını bilmek hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı açısından önemlidir.

Denizanaları; genellikle fırtınalardan sonra kumsallarda, sular arasında görülürler. Bu canlılar, vücuda temas ettiklerinde ya da çarptıkları zaman ürtikere, deri kabarmalarına, yanmalara sebep olurlar. Fakat bunlar genellikle uzun sürmez, kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda durum daha ciddi olabilir.

Denizanası çarpmasının belirtileri

  • Kaşıntı
  • Ciltte tahriş
  • Kızarıklık
  • Şiddetli ağrı
  • Deride su kabarcıklarının oluşması
  • Kas krampları
  • Şok durumu ve solunum zorluğu

Ne yapılmalı?

Öncelikle yaralıyı bulunduğu ortamda güvenli olan bir yere taşımak gerekir. Yaralı bölgeyi ovuşturmamak önemlidir. Yaralı bölge deniz suyuyla yıkanmalıdır. Deri üzerinde denizanası kalıntıları varsa, eldiven veya cımbız yardımıyla temizlenmesi gerekir. Eğer yaralının durumu ciddi ise en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlamalısınız.

Deniz hayvanlarının çarpmasında ya da sokmasında acıyı hafifletmek için yara emilerek zehir tükürülebilir. Daha sonra antiseptik bir solüsyonla, yaranın dezenfekte edilmesi gerekir. Bazen sıcak su kompresi yapmak da ağrıyı geçirmeye yardımcı olur. Bazı çok duyarlı kişiler, alerjik bünyeleri yüzünden birçok yerlerinden sokuldukları zaman, şok durumuna girebilirler.  Yüzde sararma, bayılıp titreme, parmak uçlarının soğuması ve terleme gibi daha şiddetli belirtiler gösterirler. Böyle bir durumda yaralıyı hemen yere yatırmak, sonra da mümkün olduğu kadar çabuk bir hastaneye kaldırmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz