Ana Sayfa Sağlık 09.12.2015 Tetanoz ( Kazıklı Humma ) Belirtileri ve Tedavisi,Tetanozun Nedenleri,Tetanozun Belirtileri,Tetanozun Tedavisi

09.12.2015 Tetanoz ( Kazıklı Humma ) Belirtileri ve Tedavisi,Tetanozun Nedenleri,Tetanozun Belirtileri,Tetanozun Tedavisi

390
0

Tetanoz ( Kazıklı Humma ) Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz, clostridium tetni adı verilen bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık sadece paslı çivi veya küflü tenekelerden bulaşmaz. Bu bakteri toprağın üst bölümlerinde, insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunur ve buradan her yere yayılır. Bundan dolayı tetanoz mikrobu dünyanın her yerinde bulunur. Hastalık, dünya genelinde görülebilir ama hastalık gelişmiş ülkelerde yok denecek kadar çok azdır. Hastalık, sanayileşmiş ülkelerde deride yaralanmalarda, oluşan yanıklardan ve çok nadir de olsa da cerrahi girişimler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca madde bağımlısı olan kişilerin kullandığı steril olmayan aletlerden dolayı da bu hastalık görülebilmektedir.

Tetanozun Nedenleri

  • Vücutta oluşan yanıklar ve yaralar
  • Damardan ilaç alınması
  • Kulak delinmesi işlemi
  • Açık bir yara olması
  • Donuk olayları
  • Deride oluşan yaralar
  • Cerrahi girişim yaraları
  • Doğum sonrasında ki dönemler

Tetanozun Belirtileri

Bakteri sadece oksijensiz yerlerde üreyebilmektedir. Mikrobun vücuda girdikten sonra belirti vermesi için geçen süre 2 -14 arasında değişir. Hastalığın kuluçka dönemi dolduğu zaman belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Soluk borusunu ve solunum kaslarını etkileyen ağrılı kas kasılmaları oluşur. Şiddetli baş ağrıları, çene kaslarında kilitlenme, yutkunma zorlukları, yüksek ateş ve nabızda hızlanma görülen diğer belirtilerdir. Gövde ve ense kaslarının devamlı olarak kasılmasından dolayı vücut yay gibi öne doğru çıkar. Hastalığın başlangıcında hastanın bilinci yerindedir. Daha sonra belirtilerin 3. gününden sonra kişi zihinsel aktivitelerini yavaş bir şekilde kaybeder.

Tetanozun Tedavisi

Hastanede gerçekleştirilen tedavide hastaya sakinleştirici ve havale önleyici ilaçlar verilir. Yara var ise veya yara yoksa penisilin 4 gün boyunca uygulanması gereken ilk antibiyotik ilaç olmalıdır. Hastalıktan korunmanın en etkin yolu aşı yapılmasıdır. Hastalık başladıktan sonra kişiye yüksek oranda antitetanik serum verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz