Ana Sayfa Sağlık Şok diyetler neden sağlıksız

Şok diyetler neden sağlıksız

376
0

Şok diyetler neden sağlıksız

Hızlı kilo verme adına uygulanan ve günlük olarak alınması gereken kalorinin çok fazla altında kalori alınmasına şok diyet denilmektedir. Bu diyet yöntemi kilo vermenizi sağlamaz aksine çok sağlıksızdır. İnternet gibi büyük bir yerde birçok uzmanın şok diyet listeleri adı altında bir sürü liste veriliyor fakat gerçek uzmanlar bunun ne kadar yanlış olduğunu söyleyip duruyor. Böylesine ani bir kalori düşüşünün günlük olarak yapıldığını varsayarsak, şok diyetlerin ne kadar sağlıksız olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz.

Şok diyet yapmaya başlayıp kilo verme gibi bir çabanız varsa ya da 2 haftadır uyguladıysanız ve birkaç kilonuzu da verdiyseniz o diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüz zaman verdiğiniz kiloları aynı şekilde geri alırsınız. Hatta bazen daha fazlasını bile alabilirsiniz. İnternetlerde gördüğünüz 2 haftada 20 kilo verdim şeklindeki paylaşımlar, kesinlikle gerçek ve içten değildir. Bunun sebebi yapılan şok diyetiyle beraber vücudunuz azalan kalorinin yerine karaciğer ve kaslarınızda depolanmış olan birçok glikozdan oluşan glikojen depolarını kullanmaya başlamaktadır.

Enerji kaynağınız olan glikojen depolarının kullanımının başlamasıyla beraber vücudunuzda su kaybı başlar. Bunun sebebi 1 gram glikojenin 3 gram su kaybına eşit olmasıdır. Şok diyet yapan birinin tartıya çıktığı zaman kilo verme illüzyonunu yaşaması işte bu nedenden dolayıdır. Gerçekte kilo vermenin asıl amacı olan yağ hücrelerinde herhangi bir düşüş olmamıştır ve o kişinin vücudu sadece depolamış olduğu enerji kaynaklarını harcarken su kaybetmiştir. Hepsi bu kadardır.

Örnek vermek gerekirse günde 1700 kalori alıyorsunuz diyelim. Bunu bir anda 700 kaloriye düşürürseniz bir süre sonra metabolizmanızın çalışma hızı yavaşlar. Bu da dinlenir haldeyken yaktığınız kalorinin azalması demektir. Yavaşlamış olan metabolizma sebebiyle kilo verebilmek için daha az kalori almanız gereken bir tür kısır döngüye girişinizi yapmış olursunuz. Üstelik bu durum yani metabolizmanızın yavaş çalışması durumu yaptığınız şok diyeti bıraksanız bile uzun süreler devam edebilir.

Şok diyet sırasında yavaşlamış olan metabolizma normal beslenme düzeninize döndüğünüzde muhtemelen daha da fazla kilo almanızı sağlayacaktı. Bunun nedeni eskiden yediğiniz kadar yeseniz bile eski hızını kaybetmiş olan metabolizmanız nedeniyle eskisi kadar kalori yakamamanızdır.

Bu tür diyetlerin fiziksel yönü olduğu kadar ruhsal yönden de verdiği zararlar bulunmaktadır. Vücudunuz açlık moduna girdiği için halsizlik görülebilir. Aşırı halsizlik durumu günlük işlerinizi aksatmanız demektir. Sürekli sinirli hal içerisinde olabilirsiniz ve bu da sizde fazlasıyla stres yapar. Stresle beraber salgılanan hormonlar ürünlerden gelen yağın daha fazla depolanmasını sağlar.

Bir besin grubunun tamamen bırakılmasını öneren şok diyet listeleri bu besin grubundan gelmiş olan vitaminler ve mineraller eksikliği oldukça ciddi hastalıklara kapı açabilir. Bunun için de ayrıca dikkat etmek gerekir. Peki yapılan şok diyetle beraber verilen kilolar neden geri alınırlar?

Bunun ilk sebebi bir anda düşen kalori miktarı sebebiyle vücudunuzun bu açlık durumuna karşı bir tedbir alma amacıyla metabolizmanızın çalışma hızını yavaşlatmasıdır. Bir insanın herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce harcadığı kalori miktarı olan metabolizma hızı vücudunuzun fonksiyonlarını yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerji miktarına denir. Vücudunuz istediği enerji miktarı düşüşe geçtiğinde kendini koruma moduna alır ve yavaşlatır. Bu durum yapılan şok diyet sonrası da devam etmektedir. Bu olay eskiden aynı kiloda sabit kalmak için aldığınız kalori miktarının şok diyet sonrası kilo almanızı sağlamasıyla sonuç bulur.

Yavaş kilo vermek denilen olay aslında sağlıklı kilo vermek demektir. Genellikle kilo almanıza neden olan beslenme düzeninizde değişiklikler yapmayla alakalıdır. Vücudunuz bu yeni olaya kendini alıştırmaya çalışır ve stres hormonu salgılamak, ekstradan yağ depolamak, enerji kaynağınız olan depoları kullanmak gibi sağlığı tehdit eden şeyleri yapmaz. Vücudunuzun bu duruma alışmasıyla beraber yeni enerji kaynağı olarak kilo vermenin asıl amacı olan yağ depolarının kullanılmasıyla bu duruma başlanır.

Diyetinize başladığınız ilk günlerde biraz garip hissedebilirsiniz. Fakat bu durum geçici bir durumdur ve diyete alıştıkça enerjiniz artacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksinizdir. Böylece diyetinize devam etme isteği de uyanacaktır. Yani eğer sabırlı olur ve bu yola baş koyabilirseniz, siz de oldukça sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz