Ana sayfa Sağlık Şizofreni Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

220
0

Şizofreni Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Beyindeki kimyasal maddelerin iletiminde bir bozukluğun ortaya çıkması ve beyin yapısında birtakım farklıkların meydana gelmesi ile oluşan şizofreni aktif ve pasif olmak üzere dönemlere ayrılır. Tedavisi yapılabilmesine rağmen hastalarda tamamen iyileşme görülmez. Kişinin hayatını kökünden etkileyen bir durumdur. Bilinenin aksine şizofren hastaları çevrelerindeki insanlara zarar vermez. Hastanın birden bire saldırganlaşması söz konusu değildir. Hastalık oldukça yaygındır ve 16 – 25 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın başlama yaşının düşük olması hem kişilikte hem de beyinde hasarın fazla olmasına yol açmaktadır.

Şizofreni Belirtileri

Hastalık iyileşme ve şiddetlenme diye iki bölüme ayrılır. Hastalık şiddetlenmeden önce hastada görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz.

  • Kişinin ilgisiz, isteksiz, çökkün ve halsiz olması, birden bire sinirlenme, alıngan olma, en küçük bir şey yüzünden hemen sinirlenme, yakın olan kişilerden uzaklaşır, duygulanımda azalmalar görülür, içki ve sigaraya başlar, kendisini önemsemez ve bakmaz, uyku problemleri yaşar, cinsel konulara eğilimlerde bir artış görülür, olmadık sesler duymak, garip düşünceleri olması.

Bu belirtilerin hepsinin tek bir şekilde aynı anda görüleceğini söylemek doğru olmaz. Belirtiler kişilerde farklı olabilir.

Şizofreni Nedenleri

Hastalığın ortaya çıkmasında birden fazla faktör etkilidir. Beyindeki sinir hücreleri birbirleri ile bağlantı içindedir. Bu sinir bağlantıları sayesinde iletişim sağlanır. Sinir hücrelerin uç kısmında kimyasal maddeler salgılanır. Dopaminin etkisinden dolayı bu kimyasal maddelerde iletişim bozukluğu yaşanması şizofrenin nedenleri arasında düşünülmektedir. Şizofren hastalarında bu bozukluk görülmüştür. Ayrıca yapılan incelemelerde dopamin maddesinin bazı bölgelerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Beyin görüntüleme ile beynin bazı kısımlarında farklılar görülür. Bazı bölümler küçüktür ve beyinde bulunan boşluklar genişleme yapmıştır. Bundan dolayı şizofren hastaları karar verme, sorunları çözme ve karşısındaki kişi ile ne konuşacakları konusunda bir şey bilemezler. Hastalığın nedenleri arasında genetik faktörlerde bulunmaktadır. Annesi veya babası bu hastalığa yakalanmış bir çocukta da bu hastalığın görülme olasılığı daha fazladır.

Şizofreni Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ilaçlar ve psikoterapi kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlar antipsikotik ilaçlardır. İlaçlar uzun yıllar kullanılır. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaz ama belirtilerin önüne geçtiği için hastanın hayatını kolaylaştırır. Ayrıca son zamanlarda atipik antipsikotik ilaçlarda kullanılmaktadır ama bu ilaçların tehlikeli yan etkileri bulunmaktadır. Bu ilaçlar ile kandaki beyaz hücrelerin sayısında ani olarak bir azalma olabilir. Bundan dolayı doktor gözetiminde ve düzenli olarak alınmalıdır. İlaçların kullanımı ve alınacak dozlar hastanın durumuna ve gösterdiği belirtilere göre değişiklik gösterir. Bunu sağlamak için de deneme yanılma yöntemi tercih edilir. Hastalığın tedavisinde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise EKT’DİR. Bu tedavi yöntemi üzerinde tartışmalar hala sürmektedir. Beynin iki tarafına yerleştirilen elektrotlar yardımıyla beyinde tekrar elektriksel dengenin sağlanması amaçlanmaktadır. Grup tedavisinde amaç ise hastanın ortaya çıkan belirtiler ile başa çıkması hedeflemektedir. Kişinin insanlar ile olan iletişiminin artırılması amaçlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here