Ana Sayfa Sağlık Sırt Ağrıları Neden Kaynaklanır?

Sırt Ağrıları Neden Kaynaklanır?

422
0

Kadın ve erkekte sıklıkla karşılaşılan ve kişinin yaşam kalitesinde göreceli bir düşmeye neden olan sırt ağrıları sürekli olarak yorgunluğa yol açan ve kişinin çalışma performansını ciddi şekilde düşüren önemli rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sırt ağrılarının birçoğu ciddi ve kalıcı hastalıklardan ziyade çok basit ve tedavi edilebilir durumlar sonucu ortaya çıkarlar. Sırt ağrıları kadınlarda daha fazla rastlanılmaktadır.

Sırt ağrısının sebepleri

Sırtta oluşan ağrıların en büyük nedenlerinden bir tanesi kişilerin hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemeleridir. kötü bir duruş şekli, masa yada bilgisayar karşısında uzun süreli olarak vakit geçirmek, kondisyon eksikliği ve sırt kaslarının güçsüzlüğü ağrıların oluşmasında etken rol oynamaktadır. Sırt ağrılarının sıklıkla ortaya çıktığı bir diğer durum ise yaralanmalardır. Sporda oluşan yaralanmalar, trafik kazaları ve buna benzer yaralanmalar sırt ağrısının oluşmasında etkili olmaktadır. Kaslarda oluşan ezilme ve gerilme türü basit yaralanmaların yanında çeşitli kırıklara kadar varan hasarlar da ağrılar oluşturabilir. Bu tür yaralanmalara sinirlerde oluşan hasarlar devam edebilir. Sırt ağrısının bir diğer nedeni ise fibromiyalji hastalığıdır. Bu tür bir ağrı sırttın dışında kürek kemikleri, omuzlar ya da yaygın bir vücut ağrısına neden olabilir. Stres ve kaygı gibi durumlar fibromiyaljinin artmasına neden olabilir. Fibromiyalji her iki cinste de görülebilen bir hastalıktır ve nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

Omurlar arasındaki disklerde meydana gelen fıtıklarda sırtta ağrılara neden olabilir. Bu fıtıklar sıklıkla bel ve boyun bölgelerinde görülür. Sırt bölgesinde fıtık olma olasılığı oldukça azdır. Fıtık oluştuğu bölgeye göre sinirlere baskı yapar. Eğer oluşmuş olan fıtık omuriliğe baskı yapacak olursa kişi yürümede zorluk çeker ve yürüme mesafesi kısalır. Kemik erimesi de bir başka etkendir. Kemiklerde oluşan mineral yoğunluğunun azalması kemikleri daha kolay kırılır bir duruma düşürür. Bu kırıklar en çok omurlarda oluşur. Omurlarda oluşan bu çökme kırıkları sırtta ağrıya neden olabilir. Bu durum her iki cinste de görülmesine rağmen kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. ankilozan spondilit ve bu benzeri hastalıklar omurgayı etkileyerek sırtta ağrılara neden olabilir. Omurgaya ait kemik ya da sinir yapılarından dolayı oluşan iyi ve kötü huylu tümörlerde sırtta ağrıya neden olabilmektedir. Ayrıca meme, akciğer ve prostatta oluşan tümörler omurgaya sıçrayarak sırt ağrısının nedeni olabilirler. Yaşın ilerlemesi ile birlikte eklemlerde ve disklerde bozulmalar ile kireçlenmeler ortaya çıkar. Disklerin içindeki sıvılar yok olur ve bombeleşmeler ortaya çıkar. Böyle bir değişiklik sırt ağrılarına yol açar. Yukarıda sayılan ağrıların yanında sırt ağrıları vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan organlardan kaynaklanan yansıyan ağrılar nedeniyle de oluşabilir. Bu tür ağrılar aslında akciğer hastalıkları, mide sorunları ve kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

Sırt Ağrıları İçin Tavsiyeler

Sırt ağrılarından korunmak için alabileceğiniz bazı basit önlemler sizin ağrısız bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. İlk olarak hareketsiz olan yaşamınızı bir kenara bırakarak düzenli olarak spor yapmaya başlayın. Hayatınızdan sigarayı çıkartın. Kilonuzu korumaya özen gösterin. Karın ve sırt kaslarınızı devamlı olarak güçlü tutmaya çalışın. Yerden ağır kaldırırken ve eğilirken bunları kurallara uygun bir şekilde yapınız. Bilgisayar ve tablet kullanırken duruşunuzu kontrol ediniz. Stresiniz en aza indiriniz. Kalsiyum ve vitamin almaya özen gösteriniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz