Ana Sayfa Sağlık KARACİĞERE İYİ GELEN BESİNLER

KARACİĞERE İYİ GELEN BESİNLER

397
0

Karaciğer önemli organlarımızdan biridir. Vücudumuza aldığımız besinlerden minerallerin ve vitaminlerin emilmesini ve görevlerini yapmalarını sağlar. Ayrıca vücudumuza zarar veren maddelerin yok edilmesindeki görevi çok büyüktür. Her organ gibi kendini yeniler. Karaciğerin küçük bir parçası bile görevini fazlasıyla yerine getirir.  Karaciğer sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Karaciğerin sağlığını destekleyen bazı besinler vardır. Bu besinler tüketilirse karaciğere yardımcı olmuş oluruz. Karaciğere iyi gelen besinlerden biraz bahsedelim.

Yediğimiz besinlerin çoğunda bazı kimyasallar bulunur. Yanlış kullanılan bitki ilaçları yada zamanından önce toplanan besinler kimyallarla mutafağımıza gelmiş olur. Bu kimyasalların vücudumuza zararları vardır. Vücudumuzun bu zararlı maddeleri yok etmek için sülfüre ihtiyacı vardır. Bu yüzden sülfür içeren besinler tüketmeliyiz. Sülfür yönünden zengin olan besinlerin başında lahanayı sayabiliriz. Lahana karaciğer sağlığında önemlidir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Vücudumuzu destekleyen diğer besinler sarımsak ve soğandır. Doğal antibiyotik olarak bilinen bu besinlerin faydalarını anlat anlat bitiremeyiz. Vücuttaki mikrop ve bakterileri yok etmede etkililerdir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler. Sarımsak ve soğanı yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salatanızda yeşil ve taze soğan güzel tat verecektir.

Karaciğerin işini kolaylaştırmak istiyorsak bol bol meyve yemeliyiz. Meyveler antioksidan içerirler ve karaciğerin işini yapmasını kolaylaştırırlar. Daha çok ekşi olan meyveler yemenizi öneririz. Limon, portak, greyfurt, erik, yeşil elmayı bol bol tüketin. Meyveleri yemeklerden bir saat sonra yiyin. Lif içeren besinler karaciğer sağlığınıza destek verir. Mercimek, kuru fasulye ve bazı tahıllar tüketeceğiniz besinler arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz