Ana sayfa Sağlık Sinizüt

Sinizüt

285
0

Sinizüt Neden Olur ve Tedavisi

Sinüzit oldukça sık görülen hastalıkların başında en başta gelmektedir. Kişilerin hayat kalitesini oldukça fazla etkileyen bu hastalık ayrıca büyük bir ekonomik yüke de sebep olmaktadır. Sinüsler burunun çevresinde bulunduklarından paranazal sinüsler olarak bilinmektedir. Alın bölgesinde bulunan sinüsler frontal sinüs, yanak bölgesinde ki sinüsler maksiler sinüs, burun kenarlarında yer alan sinüsler ön ve arka etmoid sinüsler, burunun arka kısmında kafatası kemiğinin içinde bulunan sinüsler ise sfenoid sinüs olarak adlandırılmaktadır. Sinüslerin büyüklükleri farklı olduğundan kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunlar genel olarak doğumdan sonra kendini gösterir. Sağlıklı bir sinüsün içi hava doludur. Bir kanal yardımıyla burun boşluğuna doğru açılırlar. Paranazal sinüslerin iç yapısını oluşturan mukoza yapı ile burnun içindeki mukoza yapı aynı yapı olduğundan çoğu zaman bunlar birlikte iltihap kaparlar ve hasta olurlar. Bundan dolayı sinüziti rinosinüzit olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

Sinüzitler iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki birden bire ortaya çıkan ( akut ) sinüzit, bir diğeri ise uzun dönemde meydana gelen ( kronik ) sinüzittir. Akut sinüzite ait belirtiler bir hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Bakteriyel kökenli sinüzitlerin yol açtığı akut sinüzit virüs etkenli sinüzitlerden farklı olarak tüm sinüslere yayılabilir ve tedavisi yapılmaz ise kronik sinüzite çevirme olasılığı oldukça yüksektir. Sinüsler bakteriyel iltihap kaynaklı meydana gelmiş ise sinüzit 10 gün devam eder ve 5 gün de burun akıntısı yaparak devam ederek ilerleyebilir. Ayrıca bu enfeksiyonların dışında bazı alerjen maddelerde sinüslerin dolmasında etken olabilmektedir. Uzun bir süre tedavi edilmeyen ve bakterilerden olayı oluşan enfeksiyonlar sonucu kronik sinüzit oluşur. Bu tür enfeksiyonların tedavisi kolay olmamaktadır. Kişi birden fazla antibiyotik kullandığı zaman dahi bir iyileşme sağlayamadıysa o zaman doktora gitmelidir. Kronik sinüs hastalığında sinüslerde kalıcı bazı değişiklikler meydana gelerek bölgeyi enfeksiyonlara karşı daha elverişli duruma getirirler.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit hastalığı genellikle kendisini gözaltlarında, elmacık kemiklerinde ve alın bölgesinde ağrı oluşturarak gösterir. Bu bölgelerde bir basınç varmış gibi hissedilmektedir. Sinüzitte en yaygın görülen durum burun akıntısıdır. Düşünüldüğünün aksine baş ağrısı sık görülen bir belirti değildir. Bu belirtilere ek olarak kişide; burunda tıkanıklık, sarı, yeşil renginde ve kanlı bir burun akıntısı, göz ve çevresinde ağrı, yanaklarda ağrı meydana gelmesi, kafada basınç hissi duymak, öne eğildiği zaman yüzde ağrının artması ve oluşan kötü ağız kokusu görülür. Bazı durumlarda kişide kuru bir öksürük, hafif şiddete bir ateş, geniz akıntısı ve buna bağlı olarak bulantı ve iştahsızlık durumu gözlenir.

Sinüzit Tanısı

Hastanın şikâyeti ve yapılan fiziksel muayene sonucu sinüzit olduğu bilinse de doktor kesin tanı için radyolojik olarak çekilen filmleri incelemelidir. Bu film özellikle tedaviye cevap vermeyen ve ameliyat durumu ortaya çıkan kişiler için büyük önem taşır. Çekilen bilgisayarlı tomografi burunun içindeki sinüsler ve burun içi ilgili bize ayrıntılı bilgi verecektir.

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit, tedavisi olan bir hastalıktır. Özellikle kronik sinüzitlerde temel amaç sinüzite neden olan ana sebebi bulmaktır. Akut sinüzit tedavisinde antibiyotikler, burun damlaları ve alerji engelleyen ilaçlar kullanılır. Kronik sinüzitlerde burun eti büyümeleri görülebilmektedir. Bu durumda tedavide cerrahi uygulama yapılır. En çok tercih edilen ameliyat fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisidir. Bu ameliyat sayesinde sinüzit hastalığının tekrarlama olasılığı oldukça düşmüştür. Yalnız alerjik etkenlere bağlı sinüzitlerde tekrarlama sorunu oluşabilir.

Sinüzit İçin Evde Yapılacaklar

Evde yapacağınız bazı uygulamalar ile sinüzitin neden olduğu bazı durumları hafifletebilmeniz mümkündür. Bu uygulamalara şu örnekleri verebiliriz. Balgamın incelmesi için bol miktarda sıvı tüketin. Balgamın yumuşayarak daha koyla atılmasını sağlamak için yüzünüze sıcak su buharı tutun. Ağrının arttığı zamanlarda bir havluyu ısıtıp ağrıyan yerlere koyunuz. Hava kanallarının açılması için sıcak ve buharlı bir duş almanız iyi olacaktır. Havanın aşırı soğuk ve kuru olduğu zamanlarda mecbur olmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösteriniz. Yaşadığınız yerin nemi az ise havayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz. Buruna tuzlu su çekmek hava kanallarının açılması için iyi olacaktır. Ayrıca tuzlu su ile gargara yapmak enfeksiyonun yayılma riskini ortadan kaldıracaktır. Balgamı çıkartmak için kendinizi fazla zorlamayın çünkü böyle bir durumda burun damarlarınız çatlayabilir. Kendinize yapacağınız sıcak bir çayın buharı tıkanan hava kanallarınıza iyi gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here