Ana sayfa Sağlık Şifalı Otlar Ve Eczacılık

Şifalı Otlar Ve Eczacılık

301
0

Şifalı Otlar Ve Eczacılık

Varlığı çok eski zamanlara dayanmakta olan şifalı otlar ve şifalı sular ile hastalıkları tedavi etmeye çalışan eczacılık günümüze isim değiştirerek gelmiş, hastalıkların şifası olan ilaçları hazırlama sanatıdır.

Yunan mitolojisine göre tıbba ve eczacılığa insanın nasıl tedavi edilebileceğini anlatan yarı at adam Kheiron doğadan almış olduğu tüm iyileştirici bilgileri bir yarı tanrı olan Asklepios’a anlatır. Hastalıkları ve nasıl tedavi edeceği öğretilmiş olan Asklepios ise bu bilgiyi bizlere kadar taşınmasına aracı olur. Eczacılık da Asklepios’un doğadan aktardığı bilgilerle uzunca bir süre yol aldıktan sonra kimya ve diğer bilimlerin yardımıyla bugünkü anlam da kişileri iyileştiren ilaçların hazırlandığı ve satıldığı eczanelerin varlığına kadar ulaşılmıştır. İlaçların hammaddelerinin doğa da bulunan bitkiler ya da maddeler olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Tedavi olabilmek için çoğu zaman ilaçlarla belirli dozlarda zehrin vücuda verilmekte olduğuysa gerçektir. Doğa da bulunan her madde vücudumuz için değerli şifa kaynaklarıdır. Eczacılığın bu noktadaki göreviyse oldukça hassas olan iyileşme ve daha da kötüye gitme dengesini sağlayarak ilaçları hazırlaması ve kişilere şifa dağıtmasıdır. Tarihte bilinen ilk ilaç milattan önce altıncı yüzyıl da Ayurvedik tedavi için kullanılmıştır. Sümer tabletlerinde ilaç reçetelerine rastlanmaktadır. Çin, Japon, Antik Yunan tarihi ilaçların çok eski dönemlerden beri hazırlanıp kullanılmakta olduğunu anlatmaktadır.

Dünya üzerindeki ilk eczane 754 yılında Bağdat’ta kurulmuştur. O dönemler de Orta doğu da botanik ve kimya alanındaki gelişmeler farmakolojinin ilk olarak Ortadoğu da gelişmesine zemin hazırlamıştır. Ülkemize çok yakın olan bu coğrafya da günümüzden yüzyıllar önce yetişmiş çok sayı da botanik bilimcisi, kimyacı hatta ilk anlamında farmakolog bulunmaktaydı. Avrupa da ise ilk eczanelerin görülmeye başlanması on ikinci yüzyıldır. 1241 yılında Almanya’da açılmış ilk eczane halen çalışır durumda korunmaktayken yakın coğrafyalar da kurulmuş olan ilk eczaneler ne yazık ki korunamamıştır. Asklepios’un asasının halen eczacılık sembolü olarak kullanılmakta olduğu günümüzde bitkiler ve kimya halen eczacılığın temel taşını oluşturmaktadır. Geçmişte birçok bölge de sadece manastır ve dini ibadet yerlerinden temin edilebilen ilaçlar, şimdiler de hemen her şehir de bulunan onlarca eczane den kolaylıkla alınabilmektedir.

Tedavi olabilmek için hangi bitkiyi ya da kimyasal karışımın ne ölçütlerde alındığının oldukça önemli olduğu bilinmesine rağmen birçok kişi bitkilerin yanlış kullanımı nedeniyle tedavi olamamaktadır. Hekim tavsiyesi üzerine Eczacınız tarafından hazırlanacak ya da ilaç firmaları tarafından hazırlanmış olarak satılan ilaçların tercih edilmesi kişilerin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Şimdiler de olduğu gibi Antik Yunanda da var olan bitkilerin nasıl kullanılacağını bize öğreten bir aracının var olması gerektiği unutulmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here