Ana Sayfa Güncel Parsel nedir?

Parsel nedir?

757
0
PARSEL SORGULAMA NEDİR

Parsel genel tabiriyle bir toprak parçasıdır. Bu toprak parçası sınırları içerisine bir yapı inşa edebilecek şekilde düzenlenmiş ve parçalara ayrılarak düzenlenmesi ile parseller oluşur. Bir parselin bir sahibi olabileceği gibi birden fazla sahibi de olabilir. Birden fazla parselin birleşmesiyle bir ada oluşur.

Bir emlak sektörü terimlerinden biri  olan parselin iki farklı türü vardır.

  • İmar Parseli
  • Kadastro Parseli

Kadastro parseli, Kadastro Kanunu’na göre bir kadastro adası içerisinde yer alan parsellere kadastro parseli denmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sicil kayıtlarında ve diğer gerekli işlemler yapıldıktan sonra sınırlar dahilinde parselin kime ait olduğu belirlenir. Sahipleri ve parsel sınırları belli olan adacıklara kadastro parseli denir. İmar parseli ise adından da anlayacağınız gibi içerisinde bir imar bulunan veya inşa edilebilecek olan parsellere denir. İmar parsellerine her hangi bir imar inşa etmek isterseniz, kadastro parsellerinin gerekli düzenlemelerden geçmiş olması ve imara açılmaya izin verilmesi gerekmektedir.

 

PARSEL SORGULAMA

Parsel Sorgulama Nedir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet ortamında veya devlet dairelerinde yapılabilen sorgulama işlemleri ile parselinizin hangi sınırlar içerisinde yer aldığını ve parsel sahibi hakkında bilgileri öğrenme imkanı sunmaktadır. Gereken işlemleri internet ortamından yaparak işlemlerinizi daha hızlı yürütebilirsiniz. Devlet dairelerinden de aynı sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Parseller belirlenirken uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Parselinizi kendiniz belirleyerek devlete gönderemezsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden gelecek uzmanlar tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Arazi üzerinde belirlenmiş olan parseller birden fazla kişiye ait olabilmektedi. Bu nedenle parsellerin sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir. Kadastro veya imar parsellerinin belirlenmesi için parsel alanında işlemler tamamlandıktan sonra sınırların belirlenmesi sağlanmaktadır.

parsel sorgulama nasıl yapılır

Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulaması ile parsel bilgilerinize kısa sürede ulaşabilirsiniz. İlk olarak (https://parselsorgu.tkgm.gov.tr) web sitesine gitmelisiniz. Sayfa ilk açıldığında bir kullanım koşulları metni çıkmaktadır. Bu metni ‘’Kabul Ediyorum’’ diyerek geçiniz. Ardında karşınıza Türkiye haritası çıkmaktadır. İsterseniz haritayı yaklaştırarak parselinizi bulabilirsiniz. Bu biraz zahmetli bir yöntemdir. Sol üste bulunan yatay üç çizgiye tıklayarak İl, İlçe, Mahalle, Ada ve parsel bilgilerini girerek sorgula butonuna basmanız yeterli olacaktır. Ardında karşınıza parsel ile ilgili bilgiler çıkacaktır. Eğer parsel numaranızı bilmiyorsanız adres veya taşınmaz numarası ile de sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  Ayrıca sorgulama ekranında çıkan bilgileri uygulama üzerinden GEO, JSON, KML ve PDF formatlarında indirebilirsiniz.

 

Sorgulama sonucunda size sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her hangi bir resmi işlemlerde kullanamazsınız. Resmi bir işlem için gerekli bilgileri Tapu ve Kadastro İl veya İlçe Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz