Ana Sayfa Sağlık Parmak Şişmesinin Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Şişmesinin Belirtileri ve Tedavisi

524
0

Parmak Şişmesinin Belirtileri ve Tedavisi

Parmak şişmesinin birden fazla sebebi olabilir. Bu nedenler arasında incinmeler, iltihabi durumlar ve devamlı olarak yapılan hareketleri sayabiliriz. Eğer kişinin parmağı kırılmış ya da enfeksiyon kapmış ise bu durumda doktora başvurmalıdır. Kendi kendine bazı yöntemler uygulayarak geçirmeye çalışmamalıdır. Parmak şişmesi sırasında doku içinde sıvı birikir. Bu durumda büyüyen şişlik deri içinde baskıya neden olur. Parmakta oluşan şişlik üç yerde bulunabilir. Bunlardan ilki kemiği saran doku içinde yani yumuşak doku şişliği, kemiğin iç kısmında veya parmak eklemlerindedir. Parmakta oluşan şişliğin hangi bölgede olduğunun bilinmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bazen bir kütle ya da sıvı birikmesi bölgesel şişliklere neden olabilmektedir. Çoğu parmak şişmeleri çoğunluk olarak iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. İncinmeleri en aza indirip dokuya zarar vermemek için vücut iltihaplanma ile karşılık verir.

Sebepleri

Parmakta oluşan şişmelerin çoğunluk nedeni incinme sonucu parmakta ya da bütün elde iltihap oluşmasıdır. Parmaklar vücudun en hareketli yerlerinden biridir. Parmak şişlikleri fiziksel ya da deri içinde oluşan sakatlıklar ve enfeksiyonlar sonucu oluşurlar. Yalnız bazen parmak şişmesi vücut ile ilgili bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Parmaklarda oluşan büyümeler bölgesel kitleler ya da şişmeler olarak kendini gösterir. Parmakta oluşan incinmeler doku içinden ya da fiziksel zorlanmalardan dolayı kaynaklanır. Parmak, gün içinde birçok zorlu hareketlere esnekliği ve dayanıklılığı sayesinde karşı koyabilmektedir. Şiddetli bir incinme oluştuğu zaman şişen bölgenin dokusu zarar görür. İltihaplanma olduğu zaman parmak bir kere zarar gördü mü bundan sonra mikroorganizmalar bakterilerin doku altına girip oraya yerleşmelerine izin verir. Kesilen veya kırılan parmakta oluşan zarar her gün çeşitli maddelere maruz kalır. Bu durumda da elimizde bulunan bakteriler kendilerine ev olarak seçecekleri bir yer bulmuş olurlar.

Eklemin dış yüzeyinin iltihaplanmasına neden olan romatoid artrit hastalığı parmaklarda şişkinliğin olmasına neden olabilir. Kemik dokusunun ve kıkırdağının zedelendiği bir durum olan osteoartrit hastalığında kemik zaman içinde aşınır. Lenf ödeminin oluşması da bir başka nedendir. Lenf suyu parmaklarda birikir ve lenf damarlarına zarar verir. Bazen parmakta kitlesel yumrular ve şişmelerde görülebilir. Bunun sebepleri arasında ise; şişliğin meydana geldiği dokuda bir apse oluşumu, tendon üzerinde oluşan büyük hücreleri tümörlerin varlığı, deri üzerinde oluşan kistler, bağ doku üzerinde oluşan tümörler, sinir tümörü ve yağ bezeleri ile lenf bezlerinde oluşan kistleri sayabiliriz.

Tedavisi

Parmakta oluşan şişlik daha ciddi bir durumdan kaynaklanabileceği için ilk olarak yapılması gereken altta yatan sebebi bulmaktır. Bunun dışında oluşan şişlik bazı uygulanacak basit yöntemler ile ortadan kaldırılabilir. Şişen elinizi dinlendirin ve şiş olan bölgeye buz koyun. Böyle yaparsanız hem ağrı azalacak hem de şişlik azalacaktır. Yalnız buzu doğrudan derinize temas ettirmeyiniz. Çünkü kan akışını azaltarak deriniz zarara uğrayabilir. Muhtemel bir donma ortaya çıkabilir. Bunun yerine buzu bir havluya sarın ve şişen bölgeye uygulayın. Şişmiş olan parmağı bir plastik bandaj ile sarın. Bunu yaparken kan akışının devam etmesini sağlayınız. Eğer sardığınız bandaj sizi rahatsız ediyor, zamanla canınız acıyama başladıysa, uyuşmalar ve karıncalanmalar hissediyorsanız bandajı biraz gevşetin. Elastik olmayan ve aşırı bandaj kullanmaktan kaçınınız.

Ufak çaplı şişmeler açık yaralar için normal bir iyileşme süreci olarak kabul edilir. Fakat kalıcı bir şişlik olması iltihabın göstergesidir ve tıbbi bir yardım gerektirir. Açık olan yaranın düzenli olarak temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve üzerine antibiyotikli krem sürülmesi ve gazlı bezle sarılıp iltihaplanma riskini azaltmak gerekir. Şişmenin oluşmasına neden olan eklem iltihapları veya kronikleşen harekete dayalı incinmelerin iyileşmesi daha uzun bir zaman alır. Reçetesiz olarak alacağınız ağrı kesiciler ve antibiyotikler size birazcık rahatlama sağlayacaktır. Yapabileceğiniz en güzel hareket elinizi dinlendirmektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz