Ana sayfa Sağlık 09.12.2015 Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi,Orta Kulak İltihabı Belirtileri,Orta Kulak İltihabı...

09.12.2015 Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi,Orta Kulak İltihabı Belirtileri,Orta Kulak İltihabı Nedenleri,Orta Kulak İltihabı Tedavisi

215
0

Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Orta kulak iltihabı çoğunluk olarak bakterilerin sebep olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kulak zarının arka kısmında oluşur. Tıp dilindeki ismi “ Otitis Media “dır. Kulakta iltihap yeni oluşmuş ise buna akut orta kulak iltihabı, uzun zamandan beri olan ve kulak zarında bir delik ile kendini gösteriyorsa buna da kronik orta kulak iltihabı denilmektedir. Bazen ise östaki borusunda bir tıkanma meydana gelir ve bunun sonucu olarak oluşan orta kulak iltihabına da seröz orta kulak iltihabı denilir. Orta kulağa mikropların gelmesi genellikle östaki boru aracılığıyla olmaktadır. Östaki borusu çocuklarda daha kısa ve düz olduğundan bu hastalık çocuklarda daha sık görülmektedir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı yetişkinlerde görülebildiği gibi en çok çocukları vurmaktadır. Orta kulak iltihabının bilinen en belirgin belirtileri arasında şunları sıralayabiliriz.

  • Enfeksiyon oluşmadan önce çocuklarda soğuk algınlığının belirtileri ortaya çıkar.
  • İlk olarak burun akıntısı oluşur
  • Burun akıntısından sonra burunda tıkanma oluşur. Akıntının kıvamı zamanla koyulaşır ve sarımsı bir renk alır.
  • Bazı durumlarda hafif ateş görülebilir.
  • Boğaz ağrısına oldukça sık rastlanılır.
  • Öksürük görülebilir.
  • Kulakta işitme kaybı olur
  • Kulakta şiddetli bir ağrı
  • Mide bulantısı
  • Bu belirtilerin ardından birkaç gün içinde orta kulak iltihabı kendisini gösterir.

Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Bebeklerin bağışıklık sistemi enfeksiyonlar ile savaşacak kadar kuvvetli olmadığı için daha sık görülebilir. Hastalığın oluşmasına iltihap, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısına neden olan bakteriler neden olur. Enfeksiyon sonucu irin ve kanamalar görülebilir. Kulakta oluşan basınç nedeniyle kulak zarında patlama görülebilir. Ama çoğu olaylarda kulak zarı kendi kendini iyileştirebilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği zaman bu durum sağırlığa kadar gidebilmektedir. Tedavi sırasında antibiyotik ilaçları kullanılır. Kulak ağrısı hemen geçse de iltihabın geçmesi zaman alan bir durumdur. İltihabın oluşmasına soğuk algınlığı ve alerji eşlik ediyorsa dekojentan, ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar ve burun damlası kullanılır. Tedavi için bazı durumlarda kulak zarının delinmesi gerekebilir. Kulak zarında açılan küçük bir delikten orta kulakta biriken sıvı boşaltılır. Delinen yer birkaç gün içinde kendiliğinden bir iz bırakmadan iyileşir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here