Ana Sayfa Kültür/Sanat ÖDÜLLÜ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ GÖKHAN TİRYAKİ, İLK KİŞİSEL FOTOĞRAF SERGİSİ ‘CINERAMA’ İLE UNIQ...

ÖDÜLLÜ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ GÖKHAN TİRYAKİ, İLK KİŞİSEL FOTOĞRAF SERGİSİ ‘CINERAMA’ İLE UNIQ İSTANBUL’DA!

1035
0

“’Mekânlar insanlarla güzeldir.’ Ben bu güzelliğin peşindeyim.”

Gökhan Tiryaki

  

Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’ ve hem Türkiye’deki hem de dünyadaki film festivallerinden övgü dolu yorumlarla ayrılan ‘Sarmaşık’, ‘Kelebeğin Rüyası’ ve ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ gibi sayısız önemli filmin görüntü yönetmenliğini yapan Gökhan Tiryaki, ilk kişisel fotoğraf sergisi ‘Cinerama’ ile sanatseverlerle buluşuyor. 2005-2015 yılları arasında çektiği 30 fotoğraftan oluşan sergi, 10-31 Ekim tarihleri arasında UNIQ İstanbul’daki UNIQ Hall’de görülebilir.

 

Amerikan Film Akademisi (AMPAS), Avrupa Film Akademisi (EFA) ve Asya Pasifik Film Akademisi (APSA) üyesi olan görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, sinemacı kimliğiyle fotoğraf kimliğinin örtüştüğü ve sinerama tekniğiyle çektiği fotoğraflarından oluşan sergi ile yeniden fotoğrafa dönüş yapıyor. Tiryaki’nin, 10 Ekim’de UNIQ İstanbul’daki UNIQ Hall’de açılışı gerçekleşecek ilk kişisel fotoğraf sergisi ‘Cinerama’, ünlü görüntü yönetmeninin 2005-2015 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında görev aldığı filmlerin mekân gezilerinde çektiği fotoğraflarından derlenen 10+1 edisyonlu toplam 30 kareden oluşuyor.

 

Sinema filmi tadındaki karelerine gezdiği coğrafyalardan panoramik görüntülerle birlikte insan manzaralarını yansıtan Tiryaki, ‘Cinerama’yı şu sözlerle özetliyor:

“Cinerama, fotoğraf serüvenimin, sinema serüvenimle kesiştiği yıllarda çektiğim yüzlerce karenin içinden kavramsal olarak hem sinemacı hem de fotoğrafçı bakış açımı içinde barındıran fotoğraflardan oluşuyor. Serginin panoramik fotoğraflardan oluşmasının en önemli nedeni insanları alışık olmadıkları bir kadraj anlayışının içine alabilmek ve onları çevreleyen mekânları olabildiğinde geniş vererek bizatihi konunun kendisi haline getirmek. Çok sevdiğim bir söz vardır: ‘Mekânlar insanlarla güzeldir.’ Ben bu güzelliğin peşindeyim. Sanatın içinden insanı çıkarırsanız geriye hiçbir şey kalmaz. Benim fotoğraflarım da öyle.”

 

“HAYATIMIN AYRILMAZ İKİ PARÇASI ‘CINERAMA’DA BİR ARADA!”

Gökhan Tiryaki, ‘Cinerama’ adlı sergisinde hayatının ayrılmaz iki parçasını, fotoğraf ile sinemayı bir araya getiriyor. Tiryaki’nin bu heyecanlı serüvene uzanan yolculuğu, çocukluğunda babasının orta format makinesi ile Instamatik 35 mm makinesini keşfetmesiyle başladı. “Fotoğraf çekecek bilince ulaşmadan önce bu makineleri alır incelerdim. İçlerindeki mekanizmaya hayranlıkla bakardım. Yıllar sonra bu makinelere film takıp fotoğraf çekmeye başladım. Dünyayla aramdaki ilişki estetik bir boyut kazandıkça, fotoğrafla aramda da bir yakınlaşma başladı. İşte, tam da o günlerde ilk aşklarımdan biri fotoğraf oldu.” sözleriyle fotoğrafa olan tutkusunu belirten Tiryaki için sanatın bu dalı, hayata bakış açısını, onu yorumlayışını gözler önüne seriyor.

 

 

GÖKHAN TİRYAKİ HAKKINDA:

1972 yılında İstanbul’da doğan Gökhan Tiryaki, ulusal televizyon kanalı TRT’de çalışmış ve 1991 yılında kameraman olarak sinema dünyasına adım atmıştır. 1991 ila 1996 yılları arasında pek çok televizyon filmi ve belgesel yapımın kameramanlığını yapan Tiryaki, 1996 yılında görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlamıştır. Son dönem Türk sinemasında hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok ödül almış, gişe rekorları kırmış filmlerin ardında imzası olan görüntü yönetmeni, Nuri Bilge Ceylan’a Altın Palmiye ödülü kazandıran ‘Kış Uykusu’ filminin sinematografisiyle Türk Sinema Tarihi’nde unutulmaz bir yapıma adını yazdırmıştır.

 

 

FİLMOGRAFİ:

2018 Ahlat Ağacı (Post-prodüksiyon)

2017 İşe Yarar Bir Şey

2017 Tatlım Tatlım

2016 Ekşi Elmalar

2016 Ali ve Nino

2015 Sarmaşık

2014 Unutursam Fısılda

2014 Three Windows and a Hanging

2014 Kış Uykusu

2014 Bi Küçük Eylül Meselesi

2013 Tamam mıyız?

2013 Kelebeğin Rüyası

2013 Celal ile Ceren

2013 CM101MMXI Fundamentals (Belgesel)

2012 Lal Gece

2011 Dedemin İnsanları

2011 Bir Zamanlar Anadolu’da

2010 Prensesin Uykusu

2009 Vavien

2009 Karanlıktakiler

2009 Lodos

2008 Issız Adam

2008 Üç Maymun

2007 Zincirbozan

2007 Bir İhtimal Daha Var

2006 İklimler

 

İLGİLİ LİNKLER:

http://www.gokhantiryaki.com/

http://www.imdb.com/name/nm1780337/?ref_=nv_sr_1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz