Ana sayfa Kültür/Sanat 39. İstanbul Maratonu’nda iyilik peşinde koşmak için geri sayım başladı

39. İstanbul Maratonu’nda iyilik peşinde koşmak için geri sayım başladı

989
0

Adım Adım Yardımseverlik Platformu ile 39. İstanbul Maratonu’nda iyilik peşinde koşmak için başvurular devam ediyor. Bu yıl 12 Kasım 2017 tarihinde koşulacak olan maraton için son başvurular 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapılabilecek.

Dünyada yardımseverlik koşusu aracılığı ile ve birden fazla sivil toplum kuruluşuna (STK) destek veren ilk dijital kaynak geliştirme platformu olma özelliğini taşıyan İPK (İyilik Peşinde Koş) Platformu aracılığıyla bu yıl da, koşudan 15 gün önce ve 15 gün sonrasına dek üye STK’lar adına bağış yapılabilecek. Geçtiğimiz yıl 28 STK adına bağış yapılabilirken bu yıl 42 STK adına bağışta bulunulabilecek.

Türkiye’yi 2008 yılında “yardımseverlik koşusu” kavramıyla tanıştıran ve sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamak için çalışan Adım Adım Platformu adına 2016 Kasım ayında gerçekleştirilen 38. İstanbul Maratonu’nda 4.844 gönüllü koşucu iyilik peşinde koştu.  Maratonda toplam 6.731.049 TL’lik bağış toplanarak bir koşudan elde edilen en yüksek bağış tutarına ulaşıldı.

Adım Adım ile yardımseverlik koşusu yapan 28 STK, 2016 yılında Türkiye’den aldıkları bireysel bağışın %36’sını yardımseverlik koşusu sayesinde topladılar. İPK Platformuna yeni katılan STK’lar ve kayıtlı gönüllü koşucu sayısının artmasıyla birlikte bu yıl yaklaşık olarak 7.500 gönüllü koşucunun seçtikleri STKlar için kaynak geliştirmesi ve farkındalık arttırması bekleniyor. Maratonda elde edilecek bağış miktarının ise 10 milyon TL olması hedefleniyor.

12 Kasım 2017 tarihinde koşulacak olan 38. İstanbul Maratonu için son başvurular 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapılabilecek.

Adım Adım İPK Platfomu üzerinden bağış yapılabilecek STK’lar: AÇEV, AKUT, ALİKEV, ALS-MNH Derneği, ATLAS Sağlık Eğitim Vakfı, Başka Bir Okul Mümkün, Bir Dilek Tut Türkiye, Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Darüşşafaka, Down Sendromu Derneği, Gülmek İyileştirir Derneği, Hayata Destek, Hayat Sende Derneği, KAÇUV, Kadın Dayanışma Vakfı, Kansersiz Yaşam Derneği, Karakutu Derneği, KORUNCUK, Köy Okulları Değişim Ağı, ÖRAV, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar, Sen De Gel, SERÇEV, Şiddetsizlik Merkezi, Sulukule Gönüllüleri Derneği, TEGV, TEMA, TEV, TİDEV, TOÇEV, TOFD, TOG, Tohum Otizm Vakfı, TSÇV, Türk Böbrek Vakfı, Türkiye Alzheimer Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, UNICEF, YenidenBiz, Yuva Derneği

Editöre not: Yardımseverlik koşusu süreci nasıl işliyor?
Koşucu tarafından Adım Adım çatısı altında bulunan STK’lardan ve bu STK’ların bağışa açtığı projelerden biri seçilir. Seçtiği projeye bağış toplamak için koşucu, ülkemizin en yüksek katılımlı yarış organizasyonlarından olan İstanbul Maratonu, Antalya Runatolia Maratonu ya da NB Bozcaada Yarı Maratonu’nda koşabilir. Maratonlardan birine kayıt yaptırdıktan sonra ipk.adimadim.org sitesi üzerinden Adım Adım Yardımseverlik Platformu’na da kayıt olur. Koşucu bundan sonra tüm sosyal çevresine desteklediği ve bağış toplamak üzere koştuğu/yürüdüğü projenin anlatılmasından sorumludur. Adım Adım ayrıca her koşucuya sosyal çevresine duyuru yaparken kullanabileceği ve desteklediği projeye özel hazırlanmış “bağış mektupları” şablonları ve bazı bağış toplama tüyolarını da kendi internet sitesi üzerinden sunar. Bağış yapacak olan herkes, koşucu tarafından gönderilen mektupta belirtilmiş ilgili STK’nın kendisine ait ve yardımseverlik koşusu için özel olarak açılmış hesap numarasına, koşucunun ismini de belirterek bağışlarını yatırır. Adım Adım Yardımseverlik Platformu, bağış toplanması esnasında herhangi bir mali alışverişe karışmamaktadır. Bağış süreci, maratonlardan 15 gün önce başlar ve 15 gün sonrasına kadar devam eder. Bu süre zarfında, tüm koşucular ipk.adimadim.org üzerindeki profillerinden bağışlarını anlık olarak takip edebilirler. Her bağıştan sonra sistem tarafından otomatik olarak bağış sertifikası gönderilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here